PASADENA, BRATISLAVA. Dosiaľ to vyzeralo ako až zázračne úspešný začiatok misie.
Šialené pristátie sa americkému roveru Curiosity vydarilo, prvé snímky vyzerali dobre, laser a zariadenie na následnú analýzu ChemCam fungujú.
Teraz však Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) priznal prvý problém. Robotickému vozidlu nefunguje španielsky prístroj na meranie sily a smeru vetra.
Inžinieri však zdôrazňujú, že nejde o veľký problém a ostatný výskum toto zlyhanie poškodí iba minimálne.
NASA si však podľa BBC zatiaľ nie je istá, ako k poškodeniu prišlo. Úrad podozrieva kamienok, ktorý z povrchu odrazili raketové motory počas pristávacieho manévra.
Raketový nosič vtedy Curiosity spúšťal pod seba na lanách – a jedným z dôvodom bolo aj to, aby rover či jeho okolie pri pristátí nepoškodil.
„Pracujeme na tom, aby sme opravili toľko funkcionality, koľko len dokážeme,“ hovorí Javier Gomez-Elvira, šéf výskumu na prístrojoch Rems (Rover Envirnmental Monitoring Station), ktorý zlyhal.
Curiosity v súčasnosti dokončuje posledné testy a kontroluje jednotlivé prístroje. Takto inžinieri prišli aj na problém s prístrojom, ktorý NASA dodalo Španielsko.
Zaznamenávať má teplotu povrchu a vzduchu, jeho vlhkosť, rýchlosť a smer vetra či množstvo ultrafialového žiarenia.
Vedci si však všimli, že prístroj dodáva čudné údaje. Následne zistili, že došlo k trvalému poškodeniu. Problém je však len s vetrom, ostatné údaje dodáva Rems správne.