BRATISLAVA. Pôvodne išli skúmať dôvody, prečo toľko zvierat v mori využíva svetielkovanie, no na súši ich je podstatne menej.
Popri tom však vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) objavili aj nový druh svetielkujúceho švába a nazvali ho Lucihormetica luckae.
Informovali o tom vo vedeckej štúdii pre magazín Naturwissenschaften a výskum si okamžite všimol aj prestížny popularizačný týždenník New Scientist.
Snáď šváb prežil
Svetielkovanie slúži v prírode na rôzne účely. Niekedy organizmom pomáha hľadať partnera či potravu, inokedy im poskytuje ochranu pred predátormi.
Dnes však poznáme len trinásť druhov svietiacich švábov, ktoré využívajú biolumuniscenciu - a väčšinu z týchto druhov sme objavili iba v jedinom kuse. Okrem toho žije ešte asi desať druhov svietiacich mušiek (rad Diptera) a dvetisíc druhov svietiacich svetlušiek (sú to chrobáky).
Skupina vedcov predpokladá, že práve obranné svetielkovanie je aj prípad ich švába, ktorý žil v okolí ekvádorského stratovulkánu Tungurahua.
Problémom je, že pred viac ako rokom táto sopka vybuchla a lokalitu, kde vzácny šváb žil, úplne zničila. Vedci však dúfajú, že hmyz prežil niekde v ekvádorských džungliach a ich objav nie je zároveň poslednou zmienkou o živočíchovi.
„Dúfam, že nie a snáď publikácia pomôže grantu – snáď ho v pralese znovu objavíme," hovorí pre SME paleobiológ Peter Vršanský.
Práve vedec z Geologického ústavu SAV je prvým autorom štúdie v magazíne Naturwissenschaften. Šváb nesie meno po jeho dcére Lucii, a zároveň "lucis" znamená svetlo.
„Rovnako je viac ako isté, že v tmavých, svetlom neznečistených oblastiach Južnej a možnože aj Strednej Ameriky prežíva zopár nových, zatiaľ neobjavených druhov tejto záhadnej skupiny svietiacich organizmov."
Prestížny ohlas
Slovenský výskum si podľa vedcov všimol aj magazín Science, ktorý je považovaný za druhý najprestížnejší vo vedeckom svete. Výskumníkov už kontaktovala redakcia a odpovedali jej na niekoľko otázok.
„Informácie si museli stiahnuť priamo z Naturwissenschaften, lebo ozvali sa pár minút po tom ako článok vyšiel v internetovej podobe," vysvetľuje úspech slovenského tímu z viacerých ústavov SAV Vršanský. „Je to totiž medzinárodný multidisciplinárny časopis."
Pôvodný zdroj: Vršanský, P., D. Chorvát, I. Fritzsche, M. Hain & R. Ševčík, 2012. Light-mimicking cockroaches indicate Tertiary origin of recent terrestrial luminescence. Naturwissenschaften, 5 August online. doi 10.1007/s00114-012-0956-7