HOUSTON, BRATISLAVA. Nebude to príliš pekná misia. Nebude zásobovať verejnosť ani odborníkov novými zábermi planéty, neprinesie veľký príbeh o osobnom aute, ktoré sa vydalo na púť vyprahnutou púšťou. Napriek tomu si vedci od tejto misie sľubujú veľa.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) totiž ohlásil, že už o štyri roky pošle k Marsu ďalšiu kozmickú sondu.
InSight však bude skúmať vnútro planéty a pokúsi sa odpovedať nielen na niektoré geologické záhady, ale tiež na jednu z najtajomnejších otázok, ktoré si s naším planetárnym susedom spájame - prečo Mars „umrel“ a prišiel o svoje ochranné magnetické pole?
Práve to umožnilo Slnku odfúknuť jeho atmosféru, v dôsledku čoho z povrchu planéty prakticky zmizla tečúca voda.
Prečo je taký?Dnešné poznatky naznačujú, že kedysi bol Mars planétou plnou oceánov. A tiež spĺňal podmienky, ktoré v súčasnosti považujeme za vhodné pre vznik či udržanie života.
Fakty
Misia InSight
Odštartovať by mala v marci 2016, pristane v septembri.
Využije dizajn staršej misie Phoenix.
Stáť bude zhruba 425 miliónov dolárov, bez nákladov na štart.
Preskúma vnútro Marsu.
Práve súčasná misia robotického vozidla Curiosity bude na Marse hľadať organické stopy, ktoré by minulý či súčasný život na planéte naznačovali.
No budúca misia InSight plánuje skôr sledovať dôvody, prečo je dnes Mars nudným, suchým a studeným miestom. A prečo na planéte napríklad nejestvujú tektonické platne podobne ako na Zemi.
„Seizmológia je štandardná metóda, pomocou ktorej sme naučili chápať vnútro Zeme,“ hovorí podľa BBC John Grunsfeld, vedúci výskumník misie Curiosity a šéf výskumu v NASA. „O Marse takéto poznatky nemáme.“
Priniesť by ich mal práve budúci pristávací modul. InSight bude pritom zhruba šesťkrát lacnejší, než je súčasná misia Curiosity. A tiež využije poznatky získané zo staršej misie Phoenix - inžinieri použijú dizajn landera z roku 2008.
Nové však budú vedecké prístroje a kľúčové z nich NASA dodajú nemecká a francúzska vesmírna agentúra v spolupráci s Britmi.
Titan, kométa a MarsBudúci výlet k Marsu Američania plánujú v rámci relatívne lacného programu Discovery a InSight bude dvanástou z takýchto misií. Pritom sa NASA sa rozhodovala medzi takmer tridsiatkou návrhov a v konečnom štádiu červená planéta zvíťazila nad prieskumom oceánov na Saturnovom mesiaci Titan a pristátím na kométe Wirtanen.
Dôvodom však nie je iba až nečakaný záujem verejnosti, ktorý sprevádza aktuálnu misiu Curiosity. Ale aj riziko a už otestované postupy.
„Argumentom pre tie dve misie boli cena a riziká s plánovaním,“ vysvetľuje pre Space.com Grunsfeld. „No InSight mala najvyššiu pravdepodobnosť úspechu. A tiež, že to môžeme dokázať aj pod súčasným tlakom na náklady.“
Curiosity už robí veduTest lasera vyšiel. Vedci už skúmajú kameň na Marse.
BRATISLAVA. Plán hovorí, že sú to stále iba testy. No prví vedci sa už tešia z pokusov vozidla Curiosity. Víkendová skúška lasera sa vydarila a odborníkom na spektroskopiu priniesla údaje o kameni, ktorý NASA prezýva Coronation.
„Získali sme úžasné spektrum,“ hovorí v správe NASA Roger Wiens, šéf zariadenie ChemCam. Práve ono test vykonalo. „Náš tím je teraz plný napätia a pracuje na výsledkoch. Toto je odmena po ôsmich rokoch konštruovania zariadenia.“
Laser na skalu vystrelil v priebehu desiatich sekúnd tridsiatku krátkych pulzov. Potom ChemCam zachytil výsledky a trojica spektrometrov analyzovala získané informácie. Tie vedcom povedia, z čoho presne sa kameň skladá. A či toto zloženie je aj čímsi zaujímavé.
Tomáš Prokopčák