BRATISLAVA. Na prvý pohľad to môže pripomínať zábery z niektorých vedecko-fantastických filmov. S postupujúcim technickým pokrokom sa však aj sekvenovanie DNA stáva nielen rýchlejšie, no predovšetkým lacnejšie.
Vzdialené tak už nemusia byť časy, keď v novej ére personalizovanej medicíny človek príde k lekárovi s USB kľúčom alebo DVD diskom, a na ňom bude mať uloženú svoju špecifickú sekvenciu DNA.
Lekár následne podľa DNA pacientovi upraví jedálny lístok, prípadne naordinuje tie správne lieky.
Sto ľudí nad sto rokov
Podmienky súťaže sú relatívne náročné. Zhotoviť bezchybné, kompletné DNA sekvencie stovky ľudí starších ako sto rokov za cenu, ktorá bude nižšia než tisíc dolárov za sekvenciu – a to v priebehu 30 dní.
Kto to dokáže, získa desať miliónov dolárov za výhru v závode Genomics X Prize. Tím doktora Jonathana Rothberga z Life Technologies je teraz prvým zaregistrovaným účastníkom.
Získanie kompletnej sekvencie DNA je v súčasnosti stále príliš drahé – stojí zhruba 10-tisíc dolárov. Schopnosť osekvenovať ľudský genóm za tisíc dolárov je pritom považovaná za vedecký míľnik, nakoľko pokorenie tejto hranice bude viesť k masívnemu rozšíreniu v medicíne.
Súťaž, ktorá by mala urýchliť sekvenovanie ľudskej DNA, však odštartuje už na budúci rok v septembri. Má za úlohu identifikovať gény zodpovedné za dlhý a zdravý život.
Začiatok hľadania
Vedci veria, že ľudia dožívajúci sa vysokého veku, môžu mať zriedkavé formy génov, ktoré ich dokážu ochrániť napríklad pred rakovinou alebo Alzheimerovou chorobou.
„Ak tieto gény identifikujeme sekvenovaním genómov storočných ľudí, pomôže nám to pri hľadaní nových liekov, prípadne spôsobov ako predĺžiť život. Je to začiatok hľadania živej vody“, povedal pre BBC Rothberg.
Craig Venter, ktorý medzi prvými osekvenoval ľudský genóm v roku 2003, dodal: „Ak dokážu osekvenovať ľudský genóm za 2 hodiny s jedným malým prístrojom, je to skutočne ohromujúce“.
Autor je doktorandom na Research Institute of Molecular Pathology vo Viedni.
Autor: Jakub Zmajkovič