NAÍ DILLÍ, BRATISLAVA. Postupne vykoná naplánované testy. Skontroluje prístroje, a keď bude všetko poriadne fungovať, v utorok sa americké vesmírne vozidlo Curiosity konečne pohne.
Asi najdôležitejšia vesmírna misia tohto roka však môže mať už na budúcu jeseň svojho menšieho nasledovníka. India v stredu oznámila, že aj ona chce poslať na Mars kozmickú misiu. Akurát bude tridsaťnásobne lacnejšia, trojnásobne menšia a na prašnej a kamenistej planéte sa ani nepokúsi pristáť.
Miliardová krajina totiž plánuje v novembri 2013 štart vesmírnej sondy, ktorá zaparkuje na obežnej dráhe Marsu. Bude tam skúmať klímu i geológiu.
Voda na Mesiaci
Fakty
Indická misia na Mars
Odštartovať by mala v novembri v roku 2013.
Stáť má 80 miliónov dolárov a skúmať bude klímu a geológiu planéty.
India spolu s Čínou patria medzi krajiny, ktoré si na vesmírnych misiách čoraz viac zakladajú. Aj keď indický kozmický program odštartoval už v polovici šesťdesiatych rokov, skutočné úspechy prišli až o desaťročia neskôr.
Ten najväčší len pred pár rokmi, keď indická sonda Čandrajan-1 spolu s americkým prístrojom na palube zistila, že na Mesiaci je nielen viac vody, ako si vedci dosiaľ mysleli, ale zrejme aj dostatok na dlhodobé prežitie človeka.
Práve na tento úspech chce India nadviazať. K Marsu preto sondu vystrelí rovnaká nosná raketa, ktorá sa už osvedčila pri mesačnej misii. Celý projekt bude stáť približne osemdesiat miliónov dolárov.
„Táto vesmírna loď k Marsu bude pre nás veľkým krokom vpred v oblasti vedy a technológií,“ odkázal podľa agentúry AP indický premiér Manmohan Singh.
Vesmír verzus deti
Nie všetci s budúcoročnou misiou súhlasia. Opozícia aj aktivisti tvrdia, že krajina má podstatne väčšie problémy než nejaký Mars.
Len pred dvoma týždňami vypadol viac ako pol miliarde ľudí prúd, polovica detí trpí podvýživou a zlou hygienou, do krajiny stále smeruje rozvojová pomoc zo Západu. A aj napriek tomu India hovorí o vesmírnych sondách.