SME

Fukušima plodí zmutované motýle

Japonské motýle z okolia Fukušimy sú mutanty. Niektoré z nich zasiahlo rádioaktívne zamorenie.

Radiácia má vplyv na hmyz.Radiácia má vplyv na hmyz. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

TOKIO, BRATISLAVA. Na prvý pohľad nijaký rozdiel neuvidíte. Drobný motýľ, ktorý môže mať rôznu farbu krídiel, vyzerá podobne ako tie, čo sa vyliahli pred rokom či dvoma.

No tento hmyz, ktorý zvyčajne žije vo viacerých regiónoch Ázie, je predsa len iný. A odlišnosti nespôsobili prirodzené zmeny jeho prostredia ani tlak predátorov. Spôsobila ich nehoda v jadrovej elektrárni Fukušima.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledkom sú drobné mutanty, motýle, ktoré majú poškodený zrak, menšie krídla s iným tvarom či dlhšie nohy a tykadlá. Na príčine je rádioaktivita.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr ešte viac

info

Fakty

Zmutované motýle

  • Prvá generácia vykazovala mutácie u 12 percent motýľov.
  • Pri druhej to už bolo 18 a pri tretej 34 percent populácie.
  • Po polroku vykazovala mutácie viac ako polovica motýľov z okolia Fukušimy.

Japonskí vedci skúmajú motýlí druh Pseudozizeeria maha viac než desať rokov. Hmyz využívajú ako akýsi ukazovateľ zmien v životnom prostredí.

Zväčša biológov zaujímal vplyv globálneho otepľovania, po minuloročnej nehode vo Fukušime sa však rozhodli pozrieť na prípadný vplyv zamorenia. A výsledky ich prekvapili.

Už prvá generácia motýľov, ktoré boli ako larvy vystavené rádioaktívnemu spadu, vykazovala abnormálne zmeny. V druhej a tretej generácii hmyzu sa podiel týchto mutácií podľa štúdie v magazíne Scientific Reports dokonca zvyšoval.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci tak predpokladajú, že neskoršie mutácie spôsobila kontaminovaná potrava i mutácie získané od rodičov ­ a stačilo, ak bol žiareniu vystavený iba jeden z nich. Podobné zmeny naznačovali aj laboratórne testy, keď samotní vedci vystavili larvy radiácii.

„Dospeli sme k záveru, že radiácia z elektrárne Fukušima poškodila gény motýľov,“ zdôrazňuje podľa agentúry AFP vedúci výskumu Džodži Otaki.

Problém s návratom

Entomológovia prvý raz zbierali larvy v okolí Fukušimy dva mesiace po nehode. Druhý raz sa do oblasti vrátili zhruba po pol roku. Samotné motýle sa potom liahli v ich laboratóriách, ktoré bývali od elektrárne stovky kilometrov ďaleko. Hmyz následne porovnávali so vzorkami, ktoré získali z iných oblastí Japonska.

„Naše výsledky boli nečakané,“ dodáva podľa BBC Otaki. „Verilo sa, že hmyz je veľmi odolný voči radiácii.“

SkryťVypnúť reklamu

Biológovia teraz zdôrazňujú, že ich štúdia môže byť kľúčová pre prípadný návrat obyvateľov do najhoršie postihnutej oblasti. Ukazuje totiž, že nebezpečné rádioizotopy dokážu spôsobovať problémy aj dlho po tom, ak sa prirodzenou cestou rozpadli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu