SME

Vedci našli spoločného predka života

Odborníci už dlho hľadajú spoločného predka života na našej planéte. Nový výskum naznačuje, že sú nim aktinobaktérie.

Na dokolorovanej snímke je Actinomyces israelii.Na dokolorovanej snímke je Actinomyces israelii. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - Graham Colm)
Článok vznikol v spolupráci s magazínom In Vivo.

BRATISLAVA. Už Charles Darwin tvrdil, že všetko živé na našej planéte spája spoločný predok. A už od jeho čias vedci i rôzni výskumníci po tomto predkovi pátrali. Doterajšie paleontologické, biochemické alebo genetické štúdie však jednoznačný výsledok nepriniesli.

Teraz však genetici použili novú metódu na odhaľovanie a porovnávanie proteínov rôznych organizmov v ohromných, no často neprehľadných génových bankách. Nachádza sa v nich až 600-tisíc génov z viac ako 6-tisíc druhov organizmov. A zistili, že všetko pravdepodobne pochádza z aktinobaktérií.

Prvý prapredok?

Tím vedcov pod vedením fyzikálneho chemika Williama Duaxa sa zameral na proteíny, ktoré sa nachádzajú v ribozómoch, čo sú bunkové organely, v ktorých prebieha syntéza proteínov. Ribozómové proteíny totiž možno ľahko a presne identifikovať a ich prenos sa odohráva iba pri rozmnožovaní.

Výskumníkom sa podarilo proteíny štruktúrne zoradiť, vďaka čomu ľahšie odhaľovali malé rozdiely. A to boli presne tie rozdiely, ktoré naznačujú, že organizmy patria k odlišným skupinám.

Takto sa odborníkom podarilo vylúštiť zložitú spleť evolučných príbuzenských vzťahov a v konečnom dôsledku aj odhaliť, že bohato rozvetvený „evolučný strom“ vychádza práve z aktinobaktérií.

Najbežnejšie v pôde

Aktinobaktérie patria medzi najbežnejšie mikróby v pôde. Hrajú dôležitú úlohu v rozklade organických látok a niekedy vytvárajú vláknité kolónie.

Svoje výsledky Duax spolu s kolegami prezentoval na stretnutí Americkej kryštalografickej spoločnosti, ktoré sa odohralo na prelome júla a augusta v Bostone.

Uviedol tam, že jeho tím vykonal analýzy dvoch skupín proteínov nazývaných S19 a S13 a obe ukazovali na aktinobaktérie – teda skupinu, do ktorej patril posledný spoločný predok všetkého súčasného života.

Zdroje: Newswise, The FASEB Journal

Autor: Dušan Valent

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu