SME

Curiosity poslal z Marsu prvé fotografie

Hora v strede krátera prezradí vozidlu Curiosity tajomstvo o vyschnutí dávneho Marsu.

Vesmírne vozidlo poslalo prvé zábery, medzi nimi i steny krátera Gale. Počas svojej misie bude putovať k vrcholu Mount Sharp (na snímke).Vesmírne vozidlo poslalo prvé zábery, medzi nimi i steny krátera Gale. Počas svojej misie bude putovať k vrcholu Mount Sharp (na snímke). (Zdroj: NASA/JPL/Curiosity)

BRATISLAVA. Bola to ohromná zrážka. Niekedy pred viac ako tri a pol miliardami rokov narazil do Marsu asteroid a zanechal po sebe 150-kilometrový kráter Gale.

Práve v ňom v pondelok ráno pristálo robotické vozidlo Curiosity. A práve v ňom bude skúmať skaly a látky, bude hľadať stopy, ktoré vedcom na Zemi porozprávajú príbeh o planéte, čo nebola ani červená, ani suchá, a možno ani bez života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrite si prvé fotografie misie z Marsu.

Laboratórium v kozme

Vozidlo začne svoje pátranie pomocou kamery s vysokým rozlíšením. Keď objaví zaujímavý útvar, inžinieri dajú robotovi príkaz, aby sa vybral bližšie. Potom namieri svoj výkonný infralaser s dosahom až sedem metrov a ďalší z prístrojov preskúma základné výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Ak budú zaujímavé, Curiosity sa vyberie ku skale ešte bližšie. Natiahne rameno s presným mikroskopom a röntgenovým spektrometrom. A ak sa vedcom bude máliť aj toto, ešte stále môže použiť vrták, nabrať priame vzorky a vložiť ich do jedného z dvoch minilaboratórií.

„Už tam len tak neškriabeme povrch a nerobíme si fotky,“ hovorí pre BBC Ashwin Vasavada, pracujúci na americkej misii. „Toto sú laboratóriá, ktoré normálne zaberajú celú miestnosť - no scvrkli sa, pripravili sme ich pre vesmír a poslali na Mars.“

Vrstva po vrstve

Výber miesta pristátia nebol náhodný. Vedci predpokladajú, že kráter Gale a niekoľkokilometrová kopa navŕšených sedimentov v jeho strede - Aeolis Mons alebo Mount Sharp ­ je ako kniha, ktorá dokáže rozprávať o minulosti červenej planéty.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotlivé vrstvy zrejme zachytávajú klimatickú zmenu, keď sa z vlhkej planéty s oceánmi stalo suché a studené miesto plné skál a prachu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu