Článok vznikol v spolupráci s magazínom In Vivo.
BRATISLAVA. Viaceré klimatologické výskumy upozorňujú, že sa znižuje schopnosť našej planéty absorbovať rastúce množstvo emisií oxidu uhličitého. Ak to tak bude platiť aj naďalej, a zároveň platí predpoklad o výraznom vplyve CO2 na klímu, globálne otepľovanie sa bude zrýchľovať.
Teraz však Ashley Ballantyneová z Coloradskej univerzity spolu s kolegami zistila, že tieto závery nemusia byť úplne správne. Jej výsledky publikované v prestížnom magazíne Nature vychádzajú z 50 rokov meraní množstva oxidu uhličitého. Ukazujú, že ekosystémy na Zemi vo svojej schopnosti absorbovať CO2 nepoľavujú.
Zem zatiaľ stačí
Činnosť človeka napumpovala od šesťdesiatych rokov do atmosféry približne 350 miliárd ton uhlíka. Približne 55% z neho však nezostalo v ovzduší, a namiesto toho putovalo do rastlinných pletív alebo vôd.
Hoci sa teda zvyšuje množstvo uhlíka, ktoré ľudia ročne vypúšťajú do atmosféry, Zem zrejme drží krok. V súčasnosti jej suchozemské ekosystémy a oceány pohltia dvakrát viac atmosférického uhlíka, ako pred polstoročím. Miera, ktorou tak planéta ukrajuje z emisií, zostáva stabilná.
Nová analýza však rovnako naznačuje, že vedci stále úplne nerozumejú cestám, akými sa oxid uhličitý odstraňuje z ovzdušia.
Veľa nevieme
„Keďže nevieme prečo alebo kde sa tieto procesy odohrávajú, nemôžeme sa na ne spoliehať,“ upozorňuje podľa Science Daily spoluautor štúdie Pieter Tans z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru. „Neočakávame však, že toto bude pokračovať donekonečna.“
Podobné výsledky priniesol pred necelými dvoma rokmi aj Wolgang Knorr v odbornom časopise Geophysical Research Letters. Zistenia sa ale týkali trojnásobne dlhšej časovej škály.
Zdroje: Nature, Geophysical Research Letters, ScienceDaily
Autor: Dušan Valent