PRAHA 12. júna (SITA, ČIA) - Britská spoločnosť Central Europe Trust (CET) oficiálne oznámila víťazstvo vo výberovom konaní na poradcu v rámci tendra na udelenie licencií pre siete mobilných telefónov tretej generácie (UMTS) v ČR. "Informáciu máme oficiálne priamo z Českého telekomunikačného úradu, avšak samotná
zmluva ešte nebola podpísaná," povedala agentúre ČIA zdroj zo spoločnosti, ktorý si neželal byť menovaný.
Spoločnosť CET sa v rámci projektu spojila s holandskou firmou OX Auction Experts a advokátskou kanceláriou Allen & Overy. "Partneri v tomto tíme disponujú skúsenosťami s udeľovaním licencií pre mobilné siete tretej generácie formou aukcií v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Holandsku a Veľkej Británii," uvádza sa vo vyhlásení CET. Ako predseda poradného výboru pri udeľovaní licencií UMTS v ČR bude pôsobiť bývalý minister financií Veľkej Británie Nigel Lawson, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva CET. Projekt UMTS v ČR povedie zakladateľ a prezident CET Charles Jonscher, ktorý prednášal na Harvardskej univerzite a na Massachusetts Institute of Technology.
V strednej a východnej Európe pôsobí CET od roku 1990, pričom sa špecializuje na poradenské služby a investičné bankovníctvo. OX Auction Experts sa zaoberá organizovaním aukcií, predovšetkým v sektore telekomunikácií. Problematike sa venuje päť rokov, spočiatku ako divízia holandskej banky Rabobank, od minulého roku ako stopercentná dcérska spoločnosť. Allen & Overy je medzinárodná advokátska firma, ktorá zamestnáva viac ako 4000 právnikov v 25 mestách a má skúsenosti pri zastupovaní vlád a investorov v oblasti udeľovania telekomunikačných licencií.
Výber poradenskej spoločnosti bol plne v kompetencii Českého telekomunikačného úradu. Jeho predseda David Stádník uviedol, že meno víťaza ani ďalších zúčastnených spoločností zatiaľ nezverejní. Podľa rozhodnutia vlády budú 4 licencie na prevádzkovanie tretej generácie mobilných telefónov udelené do konca tohto roku. Tri z nich sa ponúknu za pevnú cenu súčasne pôsobiacim operátorom, štvrtá sa má predať formou dražby. Operátori sa však už niekoľkokrát vyjadrili, že predstavy vlády o celkovom výnose 20 mld. CZK považujú za nereálne, pretože sú ochotní dať najviac 2 až 3 mld. CZK za jednu licenciu. Pokiaľ nebudú súhlasiť s cenou navrhnutou pre prvé kolo výberového konania, budú sa zvyšné licencie dražiť spoločne so štvrtou v druhom kole tendra.