CAMBRIDGE, BRATISLAVA. Na prvý pohľad to vyzerá ako medúza. Pláva to ako medúza a víri to okolo seba vodu ako medúza. Čo je to? Pravdu by ste mali, ak by ste odpovedali potkan.
Alebo ešte presnejšie, medúzoid, umelá bioštruktúra, ktorá má v sebe potkanie srdcové bunky. Vytvorili ju americkí vedci z Caltechu a Harvardu, ktorí chceli napodobniť skutočné medúzy.
To dokážeme
„Videl som tam medúzu,“ spomína na jednu návštevu akvária pre magazín Nature biofyzik Kit Parker, vedúci výskumu.
„Pomyslel som si: viem, že toto dokážem postaviť.“ Vedci podľa štúdie v odbornom magazíne Nature Biotechnology najskôr pozorovali medúzy a spôsob, akým sa pohybujú. Vybrali si na to tanierovky ušaté, podľa ktorých najskôr vytvorili silikónový podklad, na ktorom nechali vyrásť vrstvu potkaních srdcových svalových buniek.
Potom hybrid umiestnili do slanej vody s dvoma elektródami. Medúzoid sa následne začal pohybovať ako skutočná medúza.
Lepšie pochopiť srdce
Biológovia dúfajú, že výskum im pomôže lepšie pochopiť ľudské srdce a jeho problémy - napríklad nesprávnu činnosť srdcových chlopní.
„Niektorí inžinieri stavajú veci z betónu, medi či ocele,“ dodáva pre žurnál Science Parker. „My len staviame veci z buniek.“
Ďalším krokom by mal byť medúzoid, ktorý sa bude hýbať vďaka ľudským srdcovým bunkám. Bude na ňom možné testovať nové lieky na liečbu skutočných srdcových chorôb.