SME

Testovali sme najlepší fotomobil na svete

Snímačom s rozlíšením 41 megapixelov prekoná každý smartfón na svete. Výrobca ho ale vybavil zomierajúcim systémom a displejom s nízkym rozlíšením.

Smartfón obsahuje aj micro HDMI výstup pre možnosť jednoduchého pripojenia k televízorom.Smartfón obsahuje aj micro HDMI výstup pre možnosť jednoduchého pripojenia k televízorom.

Nokia 808 PureView ako najlepšie zariadenie tohtoročnej výstavy v Barcelone vyzeralo skôr ako nereálny koncept. Nokia ho aj napriek silnej orientácii na sériu Windows smartfónov Lumia nakoniec priniesla na trh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatok je potrebné si položiť otázku, či nová Nokia 808 vlastne stojí za nemalú investíciu presahujúcu 500 eur. Fotoaparát je vynikajúci a pri smartfónoch nemá žiadnu konkurenciu. Samotné zariadenie ale stráca body za použitie zomierajúceho systému Symbian.

Ak vám navyše nebude vadiť ani displej s nižším rozlíšením a 170 gramov vo vrecku, je nová Nokia zaujímavou alternatívou, ktorá na trh smartfónov konečne priniesla výraznejšiu inováciu.

SkryťVypnúť reklamu

Bezkonkurenčný fotoaparát

Aj keď megapixely nie sú všetko, majú pri novej Nokii veľký význam. Výrobca použil výrazne väčší snímač v porovnaní s konkurenčnými smartfónmi. Jeho uhlopriečka je 2,1 centimetra, čo je síce menej ako pri zrkadlovkách, stále ale viac v porovnaní s bežnými kompaktnými fotoaparátmi.

Vďaka tomu nie sú jednotlivé body extrémne malé a dopadá na ne dostatočné množstvo svetla pre zachytenie detailov a minimalizáciu šumu. Hlavným zámerom výrobcu nebolo vytvárať fotografie s čo najväčším počtom bodov, aj keď v tom používateľovi nijak nebráni.

Vysoký počet bodov je totiž možné využiť pri fotení do nižšieho rozlíšenia. Napríklad pri 5 megapixelovej fotografii systém využije všetkých 41 miliónov bodov a s pomocou matematických výpočtov vznikne fotografia s vysšším stupňom detailov a minimom šumu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším využitím je priblíženie snímanej scény bez straty detailov. Pri 5 megapixelovej fotografii je priblíženie trojnásobné, pri HD videu až šesťnásobné. Zvyšné smartfóny by si tu museli pomôcť digitálnym zväčšením, degradujúcim kvalitu fotografie.

Fotografie je možné zaznamenať pri dvoch pomeroch strán - klasických 4:3 a širokouhlých 16:9, v rozlíšení od 3 až 38 megapixelov. Video je možné zaznamenať v maximálne Full HD rozlíšení pri rýchlosti 30 obrázkov za sekundu.

03.jpg

Malé kompakty sa môžu báť

Z pohľadu teórie by výsledné fotografie mohli byť svojou kvalitou porovnateľné so základnými zrkadlovkami. Skutočnosť je odlišná a báť sa môžu len kompaktné fotoaparáty nižšej strednej triedy.

Stupeň detailov je vysoký hlavne pri fotení v menšom ako natívnom rozlíšení. Problémom nie sú ani priestory s menším množstvom svetla, pre nočné fotenie je stále najlepšia zrkadlovka so statívom. Vstavaný blesk má dostatočný dosah na fotenie v interiéri, fotografie nie sú zbytočne presvetlené.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosti pri fotení ale nie sú neobmedzené a žiadny fotomobil na svete neumožní kreativitu, akú ponúkajú zrkadlovky. Pripravte sa aj na veľmi priemerné výsledky pri makro fotografii a aj keď fotoaparát umožňuje nastavenie ISO až na hodnotu 1600, tak pri horších svetelných podmienkach je množstvo šumu viditeľné.

V prípade ak neplánujete fotografie upravovať, odporúčame ponechať automatický režim s rozlíšením 5 megapixelov. Plné rozlíšenie snímača vyžaduje dodatočnú úpravu a veľkosť fotografií môže presiahnuť aj 12 megabajtov.

100p.jpg

100p2.jpg

100%-né výrezy pri fotení v plnom rozlíšení 38 megapixelov.

Jeden z najťažších

Použitie veľkého snímača si vybralo daň v podobe vyššej hmotnosti a väčšej hrúbky. Skoro 170 gramov váhy je v dnešnej dobe dosť, pričom telo nie je tvorené z kovu, ale z polykarbonátu.

SkryťVypnúť reklamu

Je pevné, odolné voči menej šetrnému zaobchádzaniu a v ruke sa drží dobre nielen pri fotení, ale aj pri práci. Displej s uhlopriečkou štyri palce je chránený sklom Gorilla Glass, ktoré výrobca použil aj na ochranu objektívu.

Pod displejom sa nachádza trojica hardvérových tlačidiel na prijatie / zloženie hovoru a vyvolanie menu. Pravá časť obsahuje dvojicu tlačidiel na úpravu hlasitosti, spúšť fotoaparátu a tlačidlo blokovania displeja.

Na hornej časti prístroja sa nachádza klasický zvukový výstup v podobe 3,5 jack konektora, micro USB pre komunikáciu s počítačom / nabíjanie a micro HDMI výstup pre pripojenie k LCD a PDP televízorom.

01.jpg

Najrýchlejší nie je

info

Nokia 808
PureView

Hodnotenie: 8,6

+ Vynikajúci fotoaparát, NFC, mHDMI, navigácia
- Nízke rozlíšenie, systém Symbian, vysoká cena

Procesor: 1,3 GHz, jednojadrový
Grafický čip:
Broadcom BCM2763
Pamäť:
512 MB RAM + 16 GB interná pamäť
Displej:
4,0“ 640×480, dotykový
Foto:
41 Mpx, LED flash, FHD video
GPS: Áno, Nokia mapy
Batéria:
1400 mAh
Rozmery:
123,9×60,2×13,9 mm
Hmotnosť:
169 g
Systém:
Symbian Belle

Web:
www.nokia.sk
Cena:
549 €

SkryťVypnúť reklamu

Nečakajte žiadne experimenty alebo extrémne výkonný hardvér. Základom je jednojadrový procesor s frekvenciou 1,3 GHz a 512 megabajtov operačnej pamäti. Dátové úložisko má kapacitu 16 gigabajtov, rozšíriť ho môžete pomocou microSDHC kariet až o ďalších 32 gigabajtov.

Grafický čip od spoločnosti Broadcom si zaslúži skôr označenie multimediálny, keďže jeho primárnou funkciou je spracovanie videa a fotografií s nezvyčajne vysokým počtom bodov. Obraz je možné zo zariadenia preniesť do televízora s pomocou Micro HDMI konektora. Zo zvyšných technológií nechýba Wi-Fi, Bluetooth verzie 3.0, NFC, A-GPS a FM prijímač / vysielač.

AMOLED displej s uhlopriečkou 4 palce má sýte podanie farieb a je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Výhodou je dobré podanie čiernej farby vďaka technológii Clear Black a zvýšená odolnosť použitím skla Gorilla Glass. Displej ale stráca pri rozlíšení 360x640 bodov, ktoré patrí do nižšej strednej triedy a nie do prémiového modelu, akým Nokia 808 PureView určite je.

SkryťVypnúť reklamu

Symbian je stále živý

Aj keď by šéf Nokie nechcel vidieť Symbian v novom produkte, je Nokia 808 PureView výnimkou. Celý koncept fotomobilu pravdepodobne nebolo možné vytvoriť so systémom Windows Phone 7, ktorý je známy obmedzenou podporou pre hardvér.

Spracovať informácie zo 41 megapixelového snímača dokáže len upravený multimediálny čip od spoločnosti Broadcom a preto bol logickou voľbou práve mobilný operačný systém Symbian. Vo verzii Belle FP1 je v mnohom porovnateľný s Androidom a iOS, na pamäti ale treba mať jeho určité špecifiká.

Domáca obrazovka je rozdelená na niekoľko plôch, dostupných množstvo miniaplikácií a systém multitaskingu je podobný s Windows Phone. V porovnaní s ním chýba Symbianu jeho plynulosť a jednoduchosť niektorých nastavení. Aplikácií je niekoľko desiatok tisíc, rozrastať sa už výraznejšie nebudú.

SkryťVypnúť reklamu

Základný webový prehliadač je priemerný rovnako z pohľadu rýchlosti ako aj z pohľadu zobrazenia samotných stránok. Väčšinu webov nedokáže zobraziť v náhľade a je potrebné sa po stránke neustále posúvať a zväčšovať text kvôli nízkemu rozlíšeniu displeja.

02.jpg

S veľkým potenciálom

Nokia 808 PureView nie je dokonalý smartfón, ale skôr ukážka revolučnej technológie, ktorá sa dúfajme objaví aj v ďalších modeloch Fínskeho výrobcu. Pri cene prevyšujúcej 500 eur si jeho kúpu každý dobre rozmyslí, keďže za ňu môže mať slušný kompaktný fotoaparát a lepší smartfón so systémom Android alebo Windows Phone.

Použitý Symbian nie je v súčasnej podobe vyslovene zlý systém a verní fanúšikovia budú spokojní aj vďaka bohatej softvérovej výbave a navigácii. Prechod na Symbian z Androidu, Windows Phone alebo iPhone by mohol byť krokom späť. Potenciál novej technológie by sa mohol naplno rozvinúť v smartfónoch rodiny Lumia s novým systémom Windows Phone 8.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kontajnerový terminál na kanáli v Hangzhou vo východnej Číne.

Číne zdvihol Trump clá na 125 percent.


ČTK 28
Robert Fico počas rokovania v parlamente v novembri 2021.

Koalícia navrhla odškodnenie, ktoré bude štát stáť viac ako päť miliónov eur.


82
Ukrajinskí vojaci pri obsluhe raketometu v Záporožskej oblasti.

Peking musí byť opatrný, tvrdí expert.


Peter Tkačenko.

Bödör prišiel na ÚV, aby si na to zvykol on aj my.


14

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


55
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu