Zvolen 30. augusta (TASR) - Výmena skúseností a najnovších poznatkov z výskumu vplyvov znečisťujúcich látok na dreviny a lesy je hlavným cieľom 20. medzinárodnej konferencie, ktorá sa začala dnes vo Zvolene.
Na rokovaní pracovnej skupiny 7.04.00 pre vplyvy znečistenia ovzdušia na lesné ekosystémy Medzinárodného zväzu lesníckych výskumných inštitúcií (IUFRO) sa zúčastňuje vyše 130 odborníkov z 25 krajín. Počas troch dní zhodnotia stav dlhodobého atmosférického znečistenia na lesné ekosystémy, navrhnú zlepšenie a identifikujú priority výskumu v 21. storočí.
Témami konferencie sú najmä hlavné problémy v diagnostikovaní, monitoringu a hodnotení vplyvov atmosférického znečistenia na ekosystémy, obnova a trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov v oblastiach poškodených imisiami, historické skúsenosti a súčasná prax a ekonomické hodnotenie vplyvov imisií na ekosystémy. Vedci sa budú zaoberať aj dlhodobým vplyvom atmosférického znečistenia na ekosystémy, vplyvom klimatických zmien a stavu živín na lesy, vplyvom atmosférického znečistenia a genetikou.
Zvolenský Lesnícky výskumný ústav (LVÚ), ako jeden z organizátorov uvedeného podujatia, je členom IUFRO od roku 1903 a od roku 1962 pracujú jeho experti v pracovnej skupine 7.04.00. Jej konferencia sa však na Slovensku koná prvýkrát. Slovenskí odborníci tak majú šancu prezentovať výsledky a dosiahnutú úroveň výskumu na domácej pôde a zároveň predstaviť Slovensko, ktoré je vo svete žalostne neznáme, ako krajinu s bohatou históriou, kultúrou a tradíciami.
Zvolen ako centrum lesníckeho výskumu vybrali za miesto konania spomínanej medzinárodnej konferencie na poslednom stretnutí expertov IUFRO v Houghtone v USA v roku 2000. Špecialisti sa stretávajú v dvojročných intervaloch, v roku 1998 sa zišli v anglickom Edinburghu, v roku 1996 v talianskej Florencii a v roku 1994 v meste Fredericton v Kanade. Členmi medzinárodného vedeckého organizačného výboru konferencie IUFRO sú špecialisti zo Slovenska, USA, Talianska a Kanady.