HANOJ, BRATISLAVA. Roh nosorožca sa dá na ázijskom čiernom trhu predať drahšie ako rovnaké množstvo kokaínu v Spojených štátoch. Aj preto sú tieto zvieratá ohrozené, kým pytliaci bohatnú.
Tomuto obchodu sa darí najmä vďaka tomu, že mnohí Ázijčania stále veria, že roh vie vyliečiť niektoré choroby. Nič nezmenilo ani niekoľko vyhlásení vedcov, ktorí toto tvrdenie popreli.
Biznis za miliardy
Fakty
Pytliactvo
Nelegálny obchod s ohrozenými zvieratami najviac prekvitá vo Vietname. Na druhom mieste je hneď za ním Čína.
V oboch krajinách sa obchoduje so slonovinou a rohmi nosorožcov.
Centrom obchodu s rohmi nosorožcov je Vietnam, kam pytliaci privážajú rohy najmä z Juhoafrickej republiky. Aj preto sa Vietnam stal podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) krajinou s najväčšou kriminalitou súvisiacou s ohrozenými druhmi zvierat.
Fond sa vo svojej správe zameriaval na krajiny, kde sa nelegálne obchoduje so slonovinou, nosorožími rohmi alebo s telami tigrov. Spolu išlo o 23 krajín. Ide o veľký biznis, podľa amerického Brookings Institute len v juhovýchodnej Ázii dosahuje výšku osem až desať miliárd dolárov ročne.
Kým nosorožce a slony zabíjajú v Afrike, cieľovou destináciou býva práve Ázia. „Pytliaci ročne zabijú desaťtisíce slonov pre ich kly. Najčastejšie potom z Afriky smerujú do Thajska alebo Číny,“ uvádza WWF.
Tigrie farmy
Fond priznáva aj to, že India a Nepál sa snažia bojovať proti zabíjaniu tigrov, no pripomína, že ročne sa na čiernom trhu objaví asi dvesto tiel tejto mačkovitej šelmy. „Keďže vo voľnej prírode žije už asi len 3200 tigrov, každý zabitý jedinec je veľkou stratou,“ napísal fond.
Aj pri týchto zvieratách poukazuje na Vietnam. Ten totiž v roku 2007 uzákonil tigrie farmy. Predaj produktov z nich potom komplikuje boj proti pytliactvu, keďže nie je jasné, odkiaľ sú.