SME

Vesmír je plný správnych planét

Planét v obývateľnej zóne bude veľa. Dnes vieme najmenej o piatich.

Pätica exoplanét sa najviac ponáša na našu Zem.Pätica exoplanét sa najviac ponáša na našu Zem. (Zdroj: NASA, UPR Arecibo)

BRATISLAVA. Rok tam trvá iba tridsaťdva dní. A neplatí tam ani ďalšia z našich miestnych poučiek o pohyboch. Tam, asi dvadsať svetelných rokov ďaleko by sa Johannes Kepler vo svojom prvom zákone zmýlil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Exoplanéty totiž okolo červeného hviezdneho trpaslíka Gliese 581 neobiehajú po eliptických dráhach, ale podobne ako kedysi tvrdila antika aj o našej slnečnej sústave krúžia v kruhoch. Navyše, najmenej dve z nich môžu ležať v takzvanej obývateľnej zóne, kde by mohli byť podmienky vhodné na prípadný život.

SkryťVypnúť reklamu

Asi existuje

Pred dvoma rokmi to vyzeralo na jednu z najzaujímavejších správ roka. Astronómovia údajne objavili planétu, ktorá sa zatiaľ najviac ponáša na našu Zem. A to dokonca viac než Venuša alebo Mars, aj keď leží v planetárnom systéme kdesi v súhvezdí Váhy.

info

Fakty

Obývateľná zóna

Je vzdialenosť okolo hviezdy, kde sú teoreticky podmienky vhodné na život.

Základom je možnosť vody v kvapalnom stave.

Problémom bolo, že táto novinka vydržala zhruba dva týždne. Ďalšie tímy astronómov totiž nedokázali existenciu exoplanéty Gliese 581 g potvrdiť a planéta tak zostala nanajvýš kandidátom, nie však vesmírnym objavom.

S tým sa však nezmieril pôvodný americký tím astronómov okolo Stevena Vogta z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz. Teraz vedci v najstaršom astronomickom magazíne Astronomische Nachrichten oznámili, že planétu našli aj v dátach svojich kritikov.

SkryťVypnúť reklamu

„Výsledok našej analýzy je iný,“ hovorí podľa USA Today Vogt. „Najmä čo sa týka náznaku planéty s hmotnosťou superzeme v obývateľnej zóne.“

Vedci tiež zistili, že na planéte - ak do úvahy nevezmeme prípadnú atmosféru - bude priemerná teplota medzi mínus tridsiatimi až mínus piatimi stupňami Celzia. Predpokladá sa, že na privrátenej strane by mohla byť vyššia, čo umožní tečúcu vodu.

Obrázok po kliknutí zväčšíte.

Miliardy správnych

Dnes vieme o piatich vzdialených planétach, ktoré by mohli krúžiť v obývateľnej zóne. Všetky obiehajú menšie hviezdy, ako je tá naša, tri z nich dokonca červeného trpaslíka, relatívne malé a chladnejšie slnká, ktorých je v našej galaxii najviac.

„Zistili sme, že pravdepodobne veľká časť červených trpaslíkov má takéto systémy,“ dodáva Vogt. „Naznačuje to, že musia jestvovať najmenej desiatky miliárd takýchto systémov, a to len v našej galaxii. To je super.“

SkryťVypnúť reklamu

ico

Robot preverí Mars

Curiosity letí skúmať červenú planétu. Hľadať bude prostredie vhodné na život.

BRATISLAVA. Má asi tonu a veľké je ako auto. O dva týždne sa pokúsi na Marse pristáť nové vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír, rover Curiosity. Misia, ktorá už stála dve a pol miliardy dolárov, skúsi zistiť, či na červenej planéte sú, alebo boli podmienky pre život.

Skôr než rover vyštartuje na dvojročnú púť planétou, musí prežiť pristátie. „Pristátie Curiosity bude najťažším nielen v histórii misií NASA na Mars, ale robotických misií vôbec,“ zdôrazňuje pre Space.com John Grunsfeld zástupca NASA pre vedecké misie.

NASA už nazvala posledné minúty pred dosadnutím siedmimi minútami hrôzy. Tie musí zvládnuť Curiosity sám, keďže zostup pre časový posun nemôžu riadiť inžinieri.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Prokopčák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


15
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu