SME

Až tretina ľudí sa u nás pripája na web cez optickú linku

Počet používateľov internetu na Slovensku je pod priemerom OECD. Vláda na jeho rozširovanie nemá peniaze.

BRATISLAVA. Surfovať na webe cez pevné či mobilné pripojenie ešte nie je na Slovensku samozrejmosťou. Na sto Slovákov pripadá len štrnásť používateľov internetu cez pevnú sieť.

Krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) majú v priemere o dvanásť používateľov viac ako my.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z 34 štátov OECD majú menej používateľov káblového internetu len Čile, Mexiko a Turecko. Na sto Mexičanov napríklad pripadá necelých jedenásť používateľov internetu.

Pod priemerom skončili aj ostatné krajiny V4. V Maďarsku pripadá na sto obyvateľov 21 používateľov káblového internetu, v Čechách je to necelých šestnásť a v Poľsku pätnásť používateľov.

SkryťVypnúť reklamu

V optike vedieme

Väčšinou surfujeme na webe cez DSL linku, no takmer tretina používateľov podľa OECD sťahuje dáta cez optiku.

Väčší počet optických prípojok ako u nás majú len v Japonsku a Južnej Kórei, kde cez ne surfujú na webe až dve pätiny používateľov.

Operátori na Slovensku cez optické siete skúšali viaceré technológie, ktoré až neskôr nasadzovali v zahraničí.

„Vo väčšine miest nad 20-tisíc obyvateľov ponúka optické či vysokorýchlostné pripojenie niekoľko operátorov,“ pripomína Jaroslav Kolár zo spoločnosti UPC.

Na optike operátori zväčša nelimitujú objem prenesených dát. Orange ponúka optiku za necelých 15 eur za mesiac, v Telekome stojí 11 až 40 eur mesačne.

Popularita optiky môže čiastočne vysvetľovať výsledky prieskumu Google z apríla, podľa ktorého surfujeme na webe najrýchlejšie na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Načítanie webovej stránky u nás trvá v priemere 3,3 sekundy, v Brazílii o osem sekúnd dlhšie.

Častejšie bez káblov

Na internete častejšie surfujeme cez bezdrôtové pripojenie, na sto Slovákov pripadá 36 jeho používateľov.

Aj keď sme za sebou nechali Nemecko či Taliansko, výsledok je pod priemerom OECD s 54 používateľmi mobilného internetu na sto obyvateľov.

Celkovo bolo u nás v decembri 2011 podľa údajov OECD 747-tisíc používateľov káblového internetu a 1,95 milióna používateľov bezdrôtového internetu.

Počet ľudí, ktorí surfujú na webe cez bezdrôtové pripojenia, je v skutočností vyšší. Na Slovensku totiž pôsobí vyše 1200 operátorov a nie všetci wi­fi operátori hlásia úradom všetkých zákazníkov.

Južná Kórea je podľa údajov OECD historicky prvým štátom, kde počet používateľov bezdrôtového internetu prevýšil počet obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

V praxi majú niektorí obyvatelia viacero mobilných pripojení, na sto Kórejčanov pripadá necelých 101 používateľov mobilného internetu.

Na rozvoj nie sú peniaze

Na ďalší rozvoj internetu u nás štátu chýbajú peniaze. Z eurofondov sme mali získať 113 miliónov eur, Smer ich presunul na podporu zamestnávania mladých.

S pripojením na web má u nás problém asi 306-tisíc obyvateľov.

Okrem eurofondov môžeme peniaze získať cez Nástroj pre spájanie Európy (CEF). Získať by sme odtiaľ mohli až 150 miliónov eur.

„Áno, rokujeme, kam a koľko peňazí by mohlo ísť na rozvoj internetu z CEF,“ povedal šéf operačného programu Informatizácia spoločnosti Norbert Molnár, ktorý v minulosti pracoval pre operátorov Swan či Telekom.

Tieto peniaze môžu okrem štátu čerpať aj operátori, čo podľa Bruselu rozširovanie internetu zrýchli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu