SME

O2 spúšťa sieť štvrtej generácie, ponúkne rýchly internet

Mobilní operátori skúšali novú sieť len pre svoje potreby, Telefónica O2 ju teraz dočasne ponúkne aj klientom. Trvalé licencie sa majú dražiť.

Telefónica má u nás asi 1,2 milióna zákazníkov, je teda najmenším mobilným operátorom. Orange má 2,9 milióna a Telekom 2,3 milióna zákazníkov.Telefónica má u nás asi 1,2 milióna zákazníkov, je teda najmenším mobilným operátorom. Orange má 2,9 milióna a Telekom 2,3 milióna zákazníkov. (Zdroj: Ilustračné - SME/Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Telefónica O2 začne v najbližších týždňoch ponúkať na Slovensku vysokorýchlostný mobilný internet, cez ktorý si za sekundu stiahnete aj osem megabajtov dát.

Na západnom Slovensku spustí najrýchlejšiu mobilnú sieť, ktorá má skratku LTE.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Služby v sieti štvrtej generácie ponúkne zatiaľ dočasne. Trvalé licencie na siete LTE má náš Telekomunikačný úrad dražiť až na budúci rok.

Čechom už test ponúka

info

Čo dokáže?

Nová sieť LTE

  • Výhodou technológie Long Term Evolution (LTE) je vysoká priepustnosť a nízka odozva, čo v praxi znamená vysokú rýchlosť pripojenia.
  • Teoretická rýchlosť sťahovania môže byť 299 megabitov za sekundu, čo zodpovedá stiahnutiu 37 megabajtov dát za sekundu.
  • Teoretická rýchlosť odosielania dát môže byť 75,4 megabitov za sekundu, čo je 9 megabajtov za sekundu.
  • Formálne ide ešte o technológiu tretej generácie mobilných sietí, no je označovaná ako 4G.

SkryťVypnúť reklamu

Telefónica chce informácie komentovať tento týždeň.

Cez aké frekvencie bude na západe Slovenska novú sieť skúšať, by mal Telekomunikačný úrad povedať v pondelok. Od frekvencie závisí, s akými zariadeniami si mobilná sieť porozumie.

Tento týždeň by mohla Telefónica ukázať aj cenník služieb v novej sieti u nás.

V Česku si pýta za tri dátové tarify v sieti LTE v prepočte 13 až 31 eur podľa rýchlosti a počtu predplatených dát.

Najväčší balík so 40 gigabajtmi predplatených dát a rýchlosťou až 60 Mb/s, ktorou sa dá teoreticky za sekundu stiahnuť osemmegabajtový súbor, stojí v Čechách v prepočte 31 eur.

Všetky balíčky tam O2 predáva bez viazania s modemom za korunu, no treba zložiť zálohu asi 40 eur. Zákazník si môže vybrať medzi USB modemom a Wi-Fi routerom.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v Česku spustila Telefónica novú sieť pre verejnosť len dočasne. Zatiaľ ju využijú len obyvatelia obce Jesenice, ktorá je vzdialená asi dvadsať kilometrov od Prahy.

Dražba trvalých licencií na siete LTE prebehne v Českej republike v najbližších mesiacoch. Mobilní operátori sa o ne môžu hlásiť už od predminulého týždňa.

Na Slovensku prvý raz

Telefónica ako prvý operátor na Slovensku sprístupní najrýchlejšiu sieť aj verejnosti. Všetci traja mobilní operátori už síce siete LTE testovali v Banskej Bystrici, no len pre vlastnú potrebu.

Telekom ani Orange o skúšaní novej siete na zákazníkoch neuvažujú. „Sieť LTE sme testovali vlani, tento rok nič také neplánujeme,“ povedal Peter Tóth z Orangeu.

Telekom podľa hovorcu Michala Koreca bude čerpať zo skúseností od Deutsche Telekomu, ktorý LTE testuje v Nemecku už štyri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď obaja operátori majú záujem o trvalé licencie na siete LTE, dnes skôr investujú do zrýchlenia siete tretej generácie. Cez jej nadstavbu ponúkajú rýchlosť 42 Mb/s, ktorou sa dá päťmegabajtový súbor stiahnuť teoreticky za sekundu.

ico

Aukcia závisí od Smeru

Či sa budú licencie na novú sieť predávať cez tender alebo aukciu, určí Telekomunikačný úrad. Jeho šéfa nominoval Smer.

BRATISLAVA. Kedy a ako sa budú u nás predávať trvalé licencie na siete štvrtej generácie (LTE), zatiaľ nie je jasné.

Telekomunikačný úrad v marci tvrdil, že chce frekvencie prideľovať cez klasický tender, v ktorom komisia vyberá víťaza podľa subjektívnych kritérií.

Poslanci majú na stole novelu, ktorá umožní ich predaj cez aukcie, platiť má od septembra. Šéf úradu Ladislav Mikuš (nominant Smeru) agentúre TASR povedal, že aukcia môže odštartovať začiatkom roka 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Česi začali aukciu predminulý týždeň, licitácia by mala byť na jeseň. Tamojší úrad by mal licencie vydať začiatkom roka.

U nás aj v Čechách sa predávajú frekvencie 800, 1800 a 2600 megahertzov (MHz). Čím vyšší kmitočet, tým hustejšia bude oblasť, na ktorú sa použije.

Najväčší záujem je o frekvenciu 800 MHz, ktorou operátori vedia pokryť vidiek a vyhnú sa stavbe hustej siete vysielačov.

Okrem mobilných operátorov majú o kmitočty záujem Slovanet, GTS Slovakia či J&T. Koľko za ne môžeme zinkasovať, vláda nevyčíslila. V Česku odhadli výnos na 375 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu