SME

Súd: Google nemá pri vyhľadávaní ponúkať torrenty a RapidShare

Návrhmi na vyhľadávanie torrentov či odkazov na weby s chráneným obsahom Google podľa súdu nepriamo uľahčuje porušovanie autorských práv.

Google bude musieť po verdikte súdu cenzúrovať výrazy torrent, Megaupload a RapidShare nielen vo vyhľadávači, ale aj v ostatných produktoch s automatickým dokončovania fráz.Google bude musieť po verdikte súdu cenzúrovať výrazy torrent, Megaupload a RapidShare nielen vo vyhľadávači, ale aj v ostatných produktoch s automatickým dokončovania fráz. (Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

PARÍŽ. Keď na webe hľadáte obľúbený film či pesničku, Google vám už počas písania jej názvu ponúka návrhy na vyhľadávanie. Medzi nimi môže byť aj tip na vyhľadanie torrentu či odkazu na server RapidShare, cez ktoré sa autorské diela nelegálne šíria.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sudcovia Najvyššieho súdu vo Francúzsku minulý týždeň rozhodli, že Google by mal takéto návrhy z funkcie automatického dokončovania fráz vymazať, upozornil server cnet.com.

Sudcovia podľa webu TorrentFreak.com argumentovali, že Google návrhmi na vyhľadávanie torrentov či odkazov na weby s chráneným obsahom nepriamo uľahčuje porušovanie autorských práv.

SkryťVypnúť reklamu

Žalobu podľa TorrentFreak.com už zamietli dva nižšie súdy, v neprospech Google rozhodli až sudcovia Najvyššieho súdu. „Filtrovanie týchto fráz pomáha predchádzať budúcim porušeniam,“ tvrdia sudcovia.

Verdikt nie je definitívny, sudcovia ho posunuli svojím kolegom na odvolací súd. Ten má o prípade definitívne rozhodnúť.

Google čelí žalobe za automatické dokončovanie fráz od roku 2010, kedy ju podal francúzsky syndikát hudobníkov SANEP.

Od súdu požadoval, aby vyhľadávaču Google nariadil cenzúru slov torrent, RapidShare a Megaupload zo služby automatického dokončovania fráz.

Syndikát argumentoval, že Google po zadaní mena interpreta do vyhľadávača, často medzi návrhy pridáva aj tieto kľúčové slová.

Službu automatického dokončovania fráz používa Google nielen vo svojom vyhľadávači, ale aj v niektorých produktoch, napríklad v prehliadači Chrome. Keď si názor Najvyššieho súdu osvoja aj sudcovia odvolacieho senátu, cenzúra slov by sa mala týkať všetkých produktov Google.

SkryťVypnúť reklamu

V máji zas iný spor vo Francúzsku Google vyhral. Sudcovia sa spoločnosti zastali, keď rozhodli, že nie je povinná preverovať legálnosť obsahu zaveseného na jej video sever YouTube.com

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové Planeo v Košiciach
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 847
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 482
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 562
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 276
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 056
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 988
  7. Čo bude toto leto in? 2 892
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 850
SkryťZatvoriť reklamu