Podľa výskumu amerických vedcov rodičovstvo posilňuje obranu pred nádchou.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Rodičia sa už nebudú môcť vyhovoriť na svoje dieťa, keď dostanú nádchu. Výskum z univerzity Carnegie Mellon v Pittsburgu ukázal, že byť rodičom v skutočnosti zvyšuje ochranu proti vírusovým ochoreniam.
Vedci skúmali viac ako sedemsto zdravých ľudí vo veku od 18 do 55 rokov a infikovali ich vírusom, ktorý spôsobuje nádchu. Vedci potom na základe krvných testov zistili, že pri styku s vírusom majú rodičia až o 52 percent nižšiu pravdepodobnosť nakazenia sa bežnou nádchou ako tí, ktorí deti nemali.
Konkrétne, rodičia, ktorí mali jedno alebo dve deti, mali o 48 percent znížené riziko ochorenia a dokonca tí, ktorí mali tri alebo viac detí, mali o 61 percent nižšiu pravdepodobnosť prechladnutia. Efekt zníženej náchylnosti na nádchu sa však neprejavil u rodičov mladších ako 24 rokov.
„Rodičovstvo bolo pre nás zaujímavé, pretože môže mať pozitívne aj negatívne účinky na zdravie. Na jednej strane môže byť stresujúce, na druhej strane môže uľahčiť rozvoj sociálnej siete a zaistiť zmysel života,“ povedal pre Daily Science vedúci výskumu profesor psychológie Sheldon Cohen.
Štúdia však podľa vedcov neznamená, že rodičia budú počas svojho života menej chorí. „Netvrdíme, že rodičia sú menej nakazení vírusmi. Myslíme si však, že sú neustále vystavení vírusom, keď sa každodenne pohybujú okolo svojho dieťaťa,“ povedala Rodlescia Sneed z univerzity v Pittsburghu.