BRATISLAVA. Ak sa naše teórie nemýlia, mali by putovať vzdialeným vesmírom. Zvláštne kozmické štruktúry, ktoré takmer nemajú hviezdy a skoro vôbec nevyžarujú svetlo. Štruktúry pravdepodobne veľmi staré, ktoré si môžu pamätať ešte ranejšie obdobia vesmíru.
Ak sa naše teórie nemýlia, tieto tmavé galaxie môžu vytvárať akési stavebné protoštruktúry neskorších galaxií, vrátane našej Mliečnej cesty. Problémom je, že dosiaľ nik tieto tmavé galaxie nevidel.
To však platilo až doteraz. Medzinárodný tím vedcov vôbec po prvý raz „uvidel“ dvanásť takýchto galaxií. Pomohol im k tomu vzdialený kvazar, exotický a extrémne žiariaci kozmický objekt zrejme s obrovskou čiernou dierou vo svojom strede.
Veľmi veľký teleskop
Fakty
Tmavá galaxia
Vesmírny objekt, ktorý obsahuje málo alebo žiadne hviezdy.
Predpovedali ich astronomické hypotézy, teraz ich vedci pozorovali.
Vznikli v ranom vesmíre.
Keď si niekedy na diskotéku vezmete biele tričko, udeje sa čosi podobné. Akoby vám ho ultrafialové lampy rozžiarili. Práve na tomto princípe vytvorili astronómovia novú metódu, ktorá im umožnila pozorovať ďaleké tmavé galaxie.
Keďže nemajú – alebo len minimálne – vlastné hviezdy a tvorí ich najmä plyn, nesvietia. To sa však môže zmeniť, ak ich ožaruje nejaké iné teleso. Napríklad kvazar.
„Naším prístupom k problému nájdenia tmavej galaxie bolo jednoducho ožiariť ju jasným svetlom,“ tvrdí podľa Universe Today Simon Lilly zo švajčiarskej univerzity ETH Zürich. „Hľadali sme fluorescenčnú žiaru plynu v tmavých galaxiách, keď boli ožiarené ultrafialovým svetlom z neďalekého a veľmi jasného kvazaru.“
Astronómovia takto využili jeden z najjasnejších takýchto objektov, kvazar HE 0109-3518, a pomocou európskeho Veľmi veľkého teleskopu v Čile sledovali jeho okolie.
Vďaka veľmi dlhej expozícii si na nočnej oblohe všimli asi stovku objektov, ktoré by mohli byť čudnými galaxiami. Keď vylúčili všetky známe neistoty, zostalo im dvanásť galaxií.
Vzdialený kvazar (červený krúžok hore) osvetlil dosiaľ ukryté tmavé galaxie (modré krúžky). Po kliknutí na fotografiu ju zväčšíte. FOTO - ESO/DSS2/D.Cantalupo
Asi ako miliarda Sĺnk
„Prvý raz sa tmavé galaxie – raná fáza formovania galaxií, predpovedané teóriami a dosiaľ nepozorované – dali vidieť,“ hovorí vo svojom stanovisku Európske južné observatórium, ktorému ďalekohľady patria.
Vedci predpokladajú, že tmavé galaxie majú hmotu asi ako miliarda našich Sĺnk a nie sú príliš šikovné vo vytváraní hviezd. Odborníci odhadujú, že pravdepodobnosť vzniku hviezd je v týchto štruktúrach asi stonásobne menšia ako v bežnej galaxii.