ANTANANARIVO, BRATISLAVA. Nie sú to veľryby, ľadové medvede a dokonca ani pandy. Biológovia hovoria, že najohrozenejšími stavovcami sú lemury, malé primáty, ktoré žijú len na ostrove Madagaskar pri pobreží východnej Afriky.
Zo 103 známych druhov lemurov je 23 kriticky ohrozených a 52 ohrozených. Mimo ohrozenia sú iba tri druhy. Na základe nového spočítania to tvrdí Medzinárodná únia na ochranu prírody. Ešte v roku 2005 bolo v najohrozenejšej kategórii „len“ desať druhov lemurov.
Pred vyhynutím
Medzi najohrozenejšie sa dostali najväčšie lemury indri, ktoré praktizujú monogamiu, na ostrove ich uctievajú a považujú za „bratov“ ľudí.
Na pokraji vyhynutia je aj druh lemurov, ktoré majú ako jediné primáty okrem ľudí modré oči. Zrejme najohrozenejším druhom na svete je lemur severný, z ktorého podľa vedcov žije už len osemnásť jedincov.
Lemury žijúce na Madagaskare najviac ohrozuje ničenie ich životného prostredia. Ostrovný štát je totiž politicky veľmi nestabilný, s čím súvisí chudoba aj nelegálny výrob pralesov.
„S lesmi odchádzajú aj lemury a ďalšie výhody, ktoré prinášajú,“ povedal Russel Mittermeier, prezident ochranárskej organizácie Conservation International. Začínajú sa objavovať aj prípady, keď ľudia lovia lemury na mäso.
Menej turistov?
Mittermeier tvrdí, že na poškodzovanie prírody môže Madagaskar doplatiť aj nepriamo. Práve unikátna fauna je jedným z lákadiel pre turistov, ktorí na ostrov chodia aj napriek politickej nestabilite.
Ak si však miestni zničia prírodu, prídu aj o tento zdroj príjmov, čo môže chudobu v budúcnosti ešte zvýrazniť. A tým ešte viac ohroziť zostávajúce lemury.