SME

Vedci objavili nový mesiac Pluta

Bývalá planéta Pluto má piaty mesiac. Vedci mu zatiaľ dali provizórne meno P5.

Novoobjavený mesiac s provizórnym menom P5 (najmenší objekt vľavo) zrejme vznikol po zrážke Pluta s iným telesom.Novoobjavený mesiac s provizórnym menom P5 (najmenší objekt vľavo) zrejme vznikol po zrážke Pluta s iným telesom. (Zdroj: NASA/JPL)

BRATISLAVA. Kedysi to bola posledná známa hranica našej slnečnej sústavy. Miesto, ktoré je priďaleko, je tam extrémne chladno a Slnko tam už poriadne nesvieti.

Bývalá deviata planéta nášho planetárneho systému sa však ukazuje ako oveľa zaujímavejšie a napínavejšie miesto, než sme si donedávna mysleli. Napriek tomu, že od roku 2006 už Pluto oficiálne planétou nie je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz Hubblov vesmírny ďalekohľad objavil piaty mesiac tohto trpaslíka. Takmer o rok neskôr ako ten istý ďalekohľad objavil štvrtú prirodzenú družicu plutína a sedem rokov po tom, ako teleskop objavil mesiace Nix a Hydra.

SkryťVypnúť reklamu

Divoká sústava

info

Fakty

S/2012 1 (P5)

Je piaty, najmenší Plutov mesiac. Jeho priemer odhadujú na 10 až 25 kilometrov.

Krúži asi 90­tisíc kilometrov od planéty.

Pluto je vlastne celkom záhadný objekt. Pred miliardami rokov zrejme zažil veľkú kozmickú zrážku, po ktorej vznikli na jeho obežnej dráhe rôzne objekty. Najviac pozostatkov vytvorilo mesiac Cháron, ktorý vďaka svojej veľkosti vlastne s Plutom tvorí akúsi dvojplanétku.

„Objav toľkých malých mesiacov nepriamo hovorí, že v Plutovom systéme sa musí ukrývať množstvo malých telies,“ hovorí podľa tlačovej správy Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Harold Weaver, ktorý sa podieľa na vesmírnej misii New Horizons.

Práve kozmická sonda New Horizons je dôvodom, prečo Hubblov ďalekohľad pátra v okolí Pluta po ďalších objektoch. K planétke, čo je od našej hviezdy asi 39-krát ďalej ako Zem, totiž smeruje vesmírna misia, ktorá má celý systém lepšie preskúmať.

SkryťVypnúť reklamu

Plutovou sústavou preletí v roku 2015 veľmi rýchlo a každá neznáma prekážka by mohla znamenať katastrofu. A vedci nechcú riskovať 700 miliónov dolárov, ktoré misia dosiaľ stála.

„Inventár Plutovho systému, ktorý teraz Hubblom získavame, nám tak pomôže vytvoriť pre New Horizons bezpečnejšiu dráhu,“ dodáva aj šéfvýskumník misie Alan Stern.

Malý objekt

Nový mesiac Pluta ešte nemá meno. Vedci, ktorí ho zatiaľ prezývajú S/2012 1 alebo jednoducho P5, tvrdia, že meno ani tak skoro nedostane.

Objekty okolo Pluta sa totiž podľa tradície nazývajú podľa postáv z gréckej mytológie. Správny mýtus chcú však astronómovia vybrať až vtedy, ak budú poznať počet nových mesiacov. Zatiaľ majú bez mena dva.

„Toto je však veľmi malý objekt,“ opisuje pre magazín Scientific American P5 astronóm Mark Showalter. Vedci odhadujú, že mesiac má priemer 10 až 25 kilometrov a je dosiaľ najmenší zo známych satelitov Pluta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu