SME

Stíhať ako piráta vás môžu aj za odkaz na film

Advokáti si trest za šírenie odkazu na film či pesničku nevedia predstaviť. Zákony sú vraj nejasné.

BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA. Osemnásťročnému mladíkovi z Hornej Ždane hrozí až päťročné väzenie.

Polícia ho podľa stanoviska obviňuje zo šírenia odkazov na server, kde sa dajú nelegálne bezplatne stiahnuť filmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odkazy na najmenej 150 filmov vešal posledné štyri roky na rôzne diskusné fóra.

„Držiteľom autorských práv spôsobil škodu za takmer 96 750 eur,“ povedala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Udali ho Česi

Zločin v číslach

Stíhaný mladík

Osemnásťročný chlapec z Hornej Ždane,

SkryťVypnúť reklamu

počas posledných štyroch rokov šíril odkazy na najmenej 150 filmov,

spôsobil tým škodu za takmer 97–tisíc eur,

hrozí mu trest až päť rokov.

Na mladíka upozornila našu polícia Česká protipirátska únia, ktorá si všíma aktivitu pirátov na diskusných fórach o sťahovaní filmov, hudby či softvéru.

„V tomto prípade boli bez súhlasu nositeľov práv filmy umiestnené na servery HellShare, ShareRapid a EuroShare,“ povedala zástupkyňa únie Martina Varjassyová.

Ich podanie proti slovenskému pirátovi sa podľa nej netýkalo len šírenia odkazov, ale aj samotného nahrávania filmov na server.

„Na Slovensku sme podali od minulého roka desiatky trestných oznámení na páchateľov, ktorí podobným spôsobom cez internet neoprávnene sprístupňovali filmy,“ povedala Varjassyová.

SkryťVypnúť reklamu

Nepostihnuteľné odkazyKým za šírenie obsahu, teda nahrávanie filmov, softvéru či pesničiek na rôzne servery používateľom bežne hrozí trest, prípad stíhania pre šírenie odkazov na tieto súbory je ojedinelý.

„O takomto prípade som ešte nepočul,“ povedal Radovan Pala z advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c, ktorá sa venuje aj problematike duševného vlastníctva.

Vie si však predstaviť, že by mohlo ísť o formu spolupáchateľstva. Aj tak považuje šírenie odkazov za ťažko dokázateľné.

Podobne reagovala aj Adriana Tomanová z Business Software Alliance, ktorá zastupuje vývojárov softvéru.

„My web monitorujeme a kontaktujeme správcov týchto fór, ktorí odkazy mažú,“ vraví Tomanová. Zatiaľ žiadne fórum žalovať nemusela.

Samotné šírenie odkazov na filmy či hudbu na webe sa ťažko postihuje aj podľa šéfky československej pobočky Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI) Petry Žikovskej.

SkryťVypnúť reklamu

„Už len preto, lebo aj názory súdov, či ide, alebo nejde o porušenie zákona, sa rôznia.“

Tvrdenie, že počítač zo Ždane spravil niekomu škodu za 90-­tisíc, je hlúpy a dobrému cieľu len a len škodí, myslí si Juraj Javorský

Čítajte komentár (Piano) >>>

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.

Podmienka a pokuta?Aký trest mladík dostane, je otázne. Profesor informačnej bezpečnosti na Paneurópskej vysokej škole Stanislav Šišulák vraví, že môže ísť aj o podmienku. „Všetko závisí od dôkazov.“

V Česku Ústavný súd vlani potvrdil podmienku pre piráta, ktorý na web zavesil 315 filmov. Okrem toho musel filmovým štúdiám zaplatiť asi 350-tisíc českých korún.

Pirátska strana Slovenska sa podľa podpredsedu Petra Blaščáka snaží presadiť, aby neboli trestaní ani používatelia, ktorí obsah šíria, no na nekomerčné účely. Napríklad ho sprístupňujú rodine.

SkryťVypnúť reklamu

Sťahovanie pre vlastnú potrebu je v poriadkuSúdom neprekáža, ak si stiahnete film, ktorý už bol v kinách. Problém je, ak ho sprístupníte iným.

BRATISLAVA. Stiahnutie dielu obľúbeného seriálu či pesničky zo serverov Ulož.to alebo HellShare nie je u nás nezákonné, ak si súbor sťahujete pre vlastnú potrebu.

Takúto univerzálnu licenciu upravuje autorský zákon, podľa ktorého si môže každý človek bez súhlasu autora vyhotoviť kópiu zverejneného diela pre svoju vlastnú potrebu a na nekomerčné účely.

Na legálne sťahovanie z webu stačí, aby film či seriál už bol uvoľnený pre slovenský trh. „Povaha zdroja nie je dôležitá,“ vraví Radovan Pala, advokát TaylorWessing e/n/w/c.

Film, ktorý sa premietal v kinách alebo vysielal v televízii, tak možno napríklad z Ulož.to stiahnuť legálne.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto výklad podľa Palu rešpektuje slovenská aj česká právnická obec, nepriamo ho potvrdil už aj český Ústavný súd.

Jeho sudcovia rozhodli, že je legálne skopírovať si film z videopožičovne, ak človek záznam využije pre vlastnú neobchodnú potrebu.

Túto prax rešpektuje aj Medzinárodná federácia fonografického priemyslu, ktorá u nás a v Česku zastupuje hudobníkov.

Len čo však takto nahratý film či pesničku zavesíte na web, súbor sprístupníte známym či kolegom a nebodaj ešte aj za poplatok, polícia vás už z porušovania zákona obviniť môže.

Aj preto je dnes nelegálne sťahovanie cez torrentové klienty, kde sa môžete stať zároveň príjemcom aj šíriteľom chráneného obsahu.

Chýba vysvetľovanie, že je šírenie filmov zléO vyhľadávaní a trestaní pirátov sme hovorili so STANISLAVOM ŠIŠULÁKOM, profesorom informačnej bezpečnosti na Paneurópskej vysokej škole.

SkryťVypnúť reklamu

Čo hrozí človeku, ktorý šíri po webe odkazy na filmy či hudbu na serveroch?

„V podstate nič, maximálne tak spolupáchateľstvo. Ako mu dokážu, že priamo on to umiestnil? Povie, že niekto si sadol za jeho počítač a zneužil IP adresu. To bude ťažké dokazovanie. Nakoniec mu podľa mňa dajú podmienku.“

Mala by polícia aktívne vyhľadávať takých pirátov?

„Keď dáva len linky, tak to sú piráti len v úvodzovkách. Ak sa bavíme o pirátstve, malo by ísť najmä o servery, cez ktoré sa obsah šíri. Keby štát vyhľadával aspoň tretinu, ale nevyhľadáva sa takmer nič. Tento problém je trochu v úzadí, čaká sa skôr na udania od autorských zväzov či autorov.“

Mal by štát rozlišovať, či je pirátom mladík, skupina alebo komerčný server?

„Už dnes je to odstupňované. V trestnom práve máte rozdelené, či ide o malú škodu, veľkú škodu, organizovanú skupinu a podobne.“

SkryťVypnúť reklamu

Mal by boj proti pirátom cieliť štát viac na mladých?

„Áno, najmä prevenciou. Aby si ľudia uvedomili, že keď šíria hudbu, filmy cez web, páchajú niečo zlé, protizákonné. Treba začať od školy. Pomaly každý žiak má dnes smartfón a chýba výchova, že šírenie chráneného obsahu je zlé. Prevencia je v digitálnom svete oveľa lacnejšia ako represia.“

Robí sa dnes prevencia na školách?

„Ja o tom neviem. A veľmi to chýba, pretože doba je taká, že deti vedia s počítačom robiť lepšie ako rodičia.“

Má dnes polícia kapacity na to, aby riešili zločiny v digitálnom svete?

„Tieto trestné veci idú do úzadia pred závažnejšími zločinmi. Samozrejme, policajti pracujú, ale majú málo expertov. Je to aj o tom vedieť zaplatiť ľudí. Keď sa niečomu naučia, preskočia do súkromného sektora, kde sú lepšie platení.“

SkryťVypnúť reklamu

Mal by ísť štát viac po pirátoch, ktorí to nerobia v masovej miere alebo po veľkých serveroch?

„Malý nemôže byť bez veľkého a skupina malých môže byť horšia ako veľký server. Štát by mal postupovať rovnomerne voči všetkým.“

Adam Valček

Pirátov vyšetrujú bežneKoniec MegaUploadu priviedol ľudí do kín aj u nás. Sťahovanie však ničí trh s DVD filmami.

BRATISLAVA. Prípady porušenia autorského zákona rieši polícia pomerne bežne. Najčastejšie, ak niekto nelegálne poskytne súbory na stiahnutie.

„V priebehu minulého roku sme odhalili 81 prípadov porušovania autorského práva, objasnenosť dosiahla takmer 30 percent,“ povedala Denisa Baloghová z policajného prezídia.

V novembri napríklad zasiahli proti mladému Košičanovi, ktorý na sieť zavesil 64 gigabajtov pesničiek. Škodu vyčíslili na 6-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Iný 64-ročný muž zase počas leta poskytol na sťahovanie 120­gigabajtov pesničiek. Obom hrozilo šesť mesiacov až tri roky väzenia.

Polícia dlhodobo monitoruje aj vybrané internetové stránky či obsah vybranej e­mailovej komunikácie, konkrétnejšia nie je. Často využíva aj služby externých expertov.

Predaju filmov na DVD či návštevnosti kín u nás mierne pomohol jarný zákrok americkej polície proti serverom na sťahovanie nelegálneho obsahu, ako bol MegaUpload. Potom skončili aj viaceré u nás bežné servery, ako bol napríklad kinotip.cz.

„V marci to bolo na návštevnosti v kinách cítiť,“ povedal Ivan Sollár, riaditeľ Tatra Filmu. Nešlo však podľa neho o enormné nárasty.

„Sťahovanie je pohodlnejšie a praktickejšie. Mládež sa vďaka tomu však vôbec nenaučila platiť za vytvorené dielo, hoci aj symbolickú cenu,“ povedal Peter Durkaj z internetového obchodu dvdbest.sk.

SkryťVypnúť reklamu

V Košiciach majú aj kamenné predajne, kde ľudia často odmietajú aj novinky s odkazom, že ich už pred týždňami stiahli z internetu. O prácu preto podľa Durkaja prichádza množstvo ľudí. „Predaj filmov na webe nám išiel lepšie ako v predajniach. Posledný rok a pol sa to však zhoršilo. Neviem, či ostrou konkurenciou, alebo sťahovaním.“

Michal Trško

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu