Americké mestá Santa Cruz a Los Angeles bojujú s nárastom kriminality, ale súčasne s poklesom záujmu o policajnú prácu. A tak sa pokúšajú zapojiť do boja počítače.
Pomocou nich budujú systém predpokladania zločinu. Na rozdiel od sci–fi filmu Minority Report nie sú jeho základom veštice, ktoré vidia budúce zločiny, ale dáta o zločinoch v minulosti.
Počítače sledujú a vyhodnocujú presný čas činu, typ útočníkov, obete, motívy a niekoľko ďalších informácií.
Softvér PredPol dokáže na ich základe s využitím zložitých matematických výpočtov a odhadov určiť najpravdepodobnejšie miesto a čas ďalšieho kriminálneho činu.
S vývojom technológie pomáhala aj dvojica univerzít zo Santa Clary a Los Angeles, zaoberajúca sa výskumom správania človeka.
Proti vlámaniu
Systém bol na začiatku skúšobnej prevádzky nasadený na zisťovanie možných vlámaní do bytov a krádeží áut. Neskôr sa jeho využitie rozšírilo na drobné krádeže a útoky na osoby.
Systém sa úspešne testoval počas minulého roka v meste Santa Cruz, tento rok dosiahol veľmi dobré výsledky aj v Los Angeles.
Počas ročnej prevádzky systému klesli krádeže v monitorovaných oblastiach skoro o 20 percent.
Novinku už pochválil šéf policajného oddelenia mesta Los Angeles a označil ju za začiatok novej éry policajnej práce.
Policajtov nenahradia
Policajné hliadky môžu na základe predpovede upraviť svoje obchôdzky a skrátiť čas potrebný na prípadný zásah.
Podľa vyjadrení spoločnosti bol systém navrhnutý na optimalizovanie využitia súčasného počtu policajtov, nie na ich nahradenie.
Nie sú potrebné ani zbytočné investície na výbavu policajtov. Obdobný systém predpovedania zločinu má aj spoločnosť IBM. Testovaciu prevádzku spustila v New Yorku, Memphise a Južnej Karolíne.