WELLINGTON. Kim Dotcom, zakladateľ internetovej stránky na zdieľanie súborov Megaupload, ktorého USA obvinili z internetového pirátstva a podvodu, vyjadril ochotu ísť dobrovoľne do USA a očistiť svoje meno.
Predišiel by tak novozélandskému súdu, ktorý má rozhodnúť o jeho vydaní.
Dotcom odkázal americkému Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI), že za istých podmienok je spolu so svojimi spoluobžalovanými ochotný postaviť sa pred súd v USA.
"Pôjdeme do USA. Nie je potrebné vydanie. Chceme kauciu a rozmraziť financie na tím právnikov a náklady na živobytie," napísal na Twitteri.
Ponuku zverejnil na druhý deň nato, ako novozélandský súd z procedurálnych dôvodov odložil pojednávanie, na ktorom má rozhodnúť o ich vydaní do USA, na marec 2013.
Novozélandským novinám povedal, že USA nemôžu proces s ním vyhrať a vedia to. Avšak jeho náklady na obhajobu narástli na "milióny dolárov", ktoré nedokáže uhradiť, pretože väčšina jeho majetku bola zmrazená. Podľa jeho názoru si USA chcú počkať, až bude celkom bez prostriedkov.
Dotcom informuje pravidelne prostredníctvom Twitteru o každom vývoji vo svojom komplikovanom prípade.
Dotcom, nemecký občan žijúci na Novom Zélande, ostáva po prepustení na kauciu v domácom väzení vo svojom prenajatom sídle.
Pôvodným menom Kim Schmitz bol jedným zo štyroch mužov zatknutých v januári v rámci vyšetrovania jeho webovej stránky pre podozrenie z krádeže materiálov chránených autorskými právami.
Podľa FBI bol vodcom skupiny, ktorá zarobila 175 miliónov dolárov nelegálnym kopírovaním a šírením hudby, filmov i ďalších materiálov.
Štvorica obžalovaných obvinenia, za ktoré by ich mohli odsúdiť na 20 rokov väzenia, popiera.
Právnici Dotcoma argumentujú tým, že spoločnosť Megaupload jednoducho ponúkala internetový priestor na uchovávanie súborov.
K sporným otázkam v prípade patria príkazy na domovú prehliadku v Dotcomovom sídle neďaleko Aucklandu.
Sudkyňa novozélandského najvyššieho súdu v júni vyhlásila, že príkazy na zhabanie majetku za milióny dolárov boli protizákonné, rovnako ako kroky FBI, ktorého agenti z Dotcomových počítačov skopírovali údaje a odniesli ich z krajiny.
Zdroj: Reuters