Staronový prezident Putin chce mať pod kontrolou nepohodlné mimovládne organizácie a informácie na webe.
Agentúrnu správu sme o 20:15 nahradili článkom denníka SME.
MOSKVA, PRAHA. Ruské zákony získavajú po návrate Vladimira Putina do Kremľa krajne represívny charakter.
Internetu hrozí cenzúra a nepohodlným neziskovým organizáciám hnev ľudu - štát ich označí za zahraničných agentov. Netýka sa to pravoslávnej cirkvi.
Cirkev vyňali
Tá sa mohla spolu s ďalšími organizáciami dostať na oficiálny zoznam tzv. zahraničných agentov.
V utorok prezident Vladimir Putin podporil prerokúvaný zákon, podľa ktorého organizácie finančne podporované zo zahraničia musia verejne „nosiť“ označenie „zahraničný agent“.
Pod uvedené kritériá by spadala i pravoslávna cirkev.
Preto poslanci z vládnej strany Jednotné Rusko z návrhu zákona vynechali náboženské organizácie.
Putin sa v utorok na rokovaní v Kremli snažil „tie správne“ neziskové organizácie naopak podporiť a sľúbil vyčleniť na ich činnosť z rozpočtu o dve miliardy rubľov viac (viac ako 49 miliónov eur) než vlani.
Jasne demonštroval, že ruský štát financuje neziskový sektor dostatočne a nie je dôvod, aby niekto žiadal o zahraničné granty.
Trest za posmešky
Stredovekým honom na čarodejnice nazývajú ruskí obrancovia ľudských práv i pokus potrestať občanov za údajnú urážku cirkvi. Ide priamo o hlavu ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla.
Práve on sa tento rok stal nositeľom pochybnej ceny, ktorú každoročne získa od novinárov ten, kto sa dopustí najmenej dôstojného činu.
To však rozzúrilo pravoslávnych občanov, ktorí sa obrátili na prokuratúru, aby udelenie ceny bolo vyhodnotené ako prejav náboženského extrémizmu. A za to hrozia prísne tresty odňatia slobody.
K už uväzneným členkám punkovej skupiny Pussy Riot, ktoré čakajú vo väzbe na súd za protiputinovské vystúpenie v Chráme Krista Spasiteľa, môžu čoskoro pribudnúť i organizátori populárnej recesie.
Na rade je internet
Ochrancovia ľudských práv sa obávajú nielen o osud mimovládnych organizácií, ale i slobody slova.
Duma teraz rokuje o zmene zákona o informáciách. Oficiálne sa snaží bojovať proti detskej pornografii a násiliu.
Najslávnejší ruský bloger a opozičný vodca Alexej Navaľnyj však obvinil zákonodarcov zo snahy postaviť v Rusku podľa vzoru Číny Veľký Firewall.
Má totiž vzniknúť zoznam IP adries, ktoré budú filtrované, a to bez rozhodnutia súdu, len na príkaz úradníkov niektorého z ministerstiev.
Provider potom bude musieť označené stránky okamžite vypnúť.
Podľa Navaľného práve prípad s väznenými členkami punkovej skupiny Pussy Riot dokazuje, že štát zneužíva zákony v politickom boji.
Na protest proti plánovanej cenzúre v utorok celý deň štrajkovala ruská Wikipédia, neskôr sa pridal populárny LiveJournal a dokonca Twitter, ktorý využíva i ruský premiér Medvedev.
„Za posledných dvanásť rokov som bol presvedčený, že je ruská vláda dostatočne múdra na to, aby necenzurovala internet. Teraz sa však rozptýlili všetky pochybnosti o tom, že Rusko je na ceste k nezmyselnej a bezohľadnej štátnej regulácii, “ povedal pre Reuters Anton Nossik, mediálny riaditeľ ruskej najpopulárnejšej blogovej platformy patriacej SUP Media.
Autor: Agentúra Epicentrum