BRUSEL, BRATISLAVA. Majitelia smartfónov a tabletov si môžu od minulého týždňa stiahnuť aplikáciu Vaše práva cestujúcich (Your Passanger Rights). Európska komisia ňou chce informovať o právach cestujúcich v železničnej a leteckej doprave.
Za aplikáciu dostupnú v 22 jazykoch Európskej únie, ktorú možno nainštalovať na zariadenia so systémom iOS [link na AppStore], Android [GooglePlay], BlackBerry [AppWorld] a Windows Phone 7 [Marketplace], zaplatila Európska komisia 90-tisíc eur.
„Dodávateľa sme vybrali cez verejnú súťaž,“ reagovalo na otázky SME tlačové oddelenia Európskej komisie. Brusel zdôrazňuje, že aplikácia beží na štyroch mobilných platformách v 22 jazykoch.
Žiadna pridaná hodnota
Aplikácia ponúka zoznam situácií, ktoré sa vám môžu stať pri ceste vlakom či lietadlom. Pod každou situáciou je súhrn práv cestujúcich a rady, kde a ako tieto práva uplatniť a či sa sťažovať na ich porušovanie.
„Ide len o jednoúrovňový informačný strom zobrazujúci statický text a akákoľvek interaktívna akcia odkazuje na stránky, ktoré ani nie sú optimalizované pre mobily,“ vraví programátor Roman Klčo, ktorý pracuje aj pre sme.sk.
Jedinou pridanou hodnotou aplikácie sú podľa Klča ikonky jednotlivých problémov, ich prehľadné zoradenie a súvisiace stručné informácie o konkrétnom probléme.
„Ale to sa dá dosiahnuť aj optimalizáciou webu pre mobily,“ uzavrel Klčo.
V prvých dňoch si aplikáciu cez obchod Google Play stiahlo do päťtisíc používateľov.
Výnimky nezohľadňuje
Brusel chce na budúci rok pridať aj prehľad pre autobusovú a autokarovú dopravu, pretože od roku 2013 sa majú zjednotiť práva cestujúcich aj v diaľkovej autobusovej doprave.
Pri železničnej doprave aplikácia nezohľadňuje výnimky, ktoré si niektoré členské štáty vylobovali.
Napríklad v slovenčine aplikácia informuje, že pri meškaní vlaku môžu požadovať vrátenie časti cestovného. V skutočnosti toto právo Slovensko nemusí rešpektovať ešte najbližšie dva roky.
Minulý mesiac vydala Európska komisia aplikáciu, ktorá ponúka statické rady o použití európskeho preukazu zdravotného poistenia. Za aplikáciu zaplatil Brusel podľa webu eTrend.sk 47-tisíc eur.
Slovensko v rokoch 2004 až 2011 poslalo do spoločného rozpočtu Európskej únie takmer 4,6 miliardy eur, no v tomto období sme z rozpočtu čerpali asi 8,5 miliardy eur.
Tento rok pošleme do spoločnej kasy podľa odhadov ministerstva financií asi 796 miliónov eur a čerpať by sme z mali takmer 3,1 miliardy eur.