SME

Plán CERN-u? Nezabudnite oslavovať

Hodinu pred rozhovorom TOMÁŠOVI BLAŽEKOVI skončila služba v kontrolnej miestnosti detektoru ATLAS.

(Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Hodinu pred našim rozhovorom mu skončila služba v kontrolnej miestnosti detektoru ATLAS. „Povedali sme si tam, že sa budeme na seba viac usmievať,“ hovorí fyzik TOMÁŠ BLAŽEK, ktorý pracuje v CERN-e a prednáša na FMFI UK.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Objavili či neobjavili?

„Myslím, že sa jednoznačne dá povedať, že bola nájdená nová častica, ktorá má všetky vlastnosti, aké by mal mať Higgsov bozón. Samozrejme, viaceré vlastnosti preskúmané neboli, no napríklad bola pozorovaná aj v tých spôsoboch rozpadu, ktoré sú zriedkavejšie. No výpočty presne sedia.“

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa to zjednodušiť?

„Keby to nebol Higgsov bozón, bola by to obrovská náhoda mať časticu, ktorá ním nie je a v takýchto zložitých a prešpekulovaných spôsoboch rozpadu by sa rozpadávala ako Higgsov bozón.“

Detektor CMS vidí trochu inú energiu tej častice ako druhý detektor ATLAS.

„V tomto nikto problém nevidí. Znamená to len to, že nepresnosť, s akou určujeme hmotnosť tej častice, je zhruba na úrovni 1 GeV. Čiže ani nie jedného percenta z celkovej hmotnosti a táto jednopercentná nepresnosť pri nabratí väčšej štatistiky výrazne klesne. Chyba merania sa bude zmenšovať, a potom sa bude zmenšovať aj rozdiel.“

Ste priamo v CERN-e. Aká je tam atmosféra?

„Tu je vždy pracovná a tá bola aj v stredu, keď sa výsledok zverejnil. No pravda je, že v stredu bol mimoriadny deň. Ľudia tu mávajú pootvárané dvere na pracovniach a z veľmi mnohých dverí išiel hlas hovorcov ATLASU a CMS. Zjavne ľudia, aj keď sedeli v pracovniach, počúvali ich vystúpenie. Atmosféru navyše dotvárali mnohé skupiny žurnalistov so svojimi asistentmi a kameramanmi, ktorí tu chodili po chodbách. A snažili sa vystihnúť atmosféru v CERN-e.“

SkryťVypnúť reklamu

Toto je prvý veľký objav Veľkého hadrónového urýchľovača?

„Áno. Toto je navyše prvý veľký objav CERN-u po zhruba tridsiatich rokoch, od objavu W a Z bozónu. Čo bolo v roku 1983 a bola za to Nobelova cena.“

Čo bude robiť urýchľovač teraz?

„Toto je koniec prvej etapy Veľkého hadrónového urýchľovača. Koniec, ktorý prišiel oveľa skôr, ako sme čakali a táto prvá etapa bola oveľa úspešnejšia a hladšia – čo sa týka protónových zväzkov v urýchľovači – než sme predpokladali. Teraz nastupuje druhá etapa, ktorá je pre nás fyzikov výrazne napínavejšia, možno vzrušujúcejšia.“

Prečo?

„Teraz začína ísť o veľa. Tá prvá etapa objavenia Higgsovej častice bola vlastne čosi, čo sme vedeli dopredu dosť dobre predpovedať. Azda až na neznámu hmotnosť Higgsovej častice. Štandardný model jej hmotnosť nevedel predpovedať vôbec a jeho možné rozšírenie, supersymetrické teórie predpovedali v minimálnej verzii, že jeho hmotnosť bude menej ako 140 GeV. Táto predpoveď nemusela vyjsť, ale vyšla.“

SkryťVypnúť reklamu

To znamená čo?

„Teraz začína poľovačka. Hľadanie úplnejšej teórie za štandardným modelom. Samozrejme, necháme sa prekvapiť prírodou, ale hlavným kandidátom, ktorého sme dokázali vymyslieť, je supersymetria. To je rozšírenie štandardného modelu a bude preto snaha nájsť nové, supersymetrické častice v detektoroch.“

To bude ťažké?

„Tu už viac tápame v tme. Ide o objav, ktorého detaily vieme len ťažko predpovedať a ktorý nás posunie oveľa ďalej, ako nás posunul objav Higgsovej častice.“

Nevieme teda odhadnúť, kedy by sme mohli objaviť prvú supersymetrickú časticu?

„Nevieme to povedať a treba pripustiť aj riziko, že prejde dlhší čas, roky. V krajnom prípade- a dúfajme, že sa to nestane – sa nedá vylúčiť, že neuvidíme takýto signál.“

Čo by sa stalo potom, keďže štandardný model nedobre vysvetľuje úplne celý vesmír?

SkryťVypnúť reklamu

„Štandardný model uspokojivo súhlasí so všetkými nameranými dátami na urýchľovačoch. No keď sa my fyzici, snažíme do hĺbky porozumieť štandardnému modelu, zisťujeme, že táto teória ťažko obstojí. Nemá vážne protirečenia, ale má slabé miesta a tie sú vážne ukazovatele toho, že by mala jestvovať úplnejšia teória. Teraz je tá snaha porozumieť štandardnému modelu na vyššej úrovni. A máte pravdu, zloženie vesmíru štandardným modelom nevieme vysvetliť.“

Vy ste výsledky detektoru ATLAS poznali už niekoľko dní vopred. Aké to je vedieť, že máte objav a nemôžete to nikomu to povedať?

„Keď sa vás nepýtajú novinári, človek to vydrží celkom ľahko. Ťažšie je odolávať novinárom. Ale hlavný pocit je, že teraz je krátky čas na oslavu doterajších výsledkov, toho, že tá prvá etapa bola úspešne zavŕšená. A to je pocit nielen môj, ale celkovo v CERN-e.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa to prejavuje?

„Práve som sa vrátil z nočnej smeny v kontrolnej miestnosti detektoru ATLAS, kde sa každý deň stanovuje plán na daný deň. A plán na stredu obsahoval asi päť, šesť konkrétnych aktivít, ktoré bolo potrebné ustriehnuť, ale zároveň v ňom bolo aj dvakrát spomenuté – nezabudnite oslavovať.“

Takže teraz oslavujete?

„Neviem, čo tým konkrétne mysleli. Ale v tej kontrolnej miestnosti sme si hovorili, že sa budeme na seba viac usmievať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 924
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 789
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 695
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 636
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 011
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 602
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 160
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 583
SkryťZatvoriť reklamu