SME

CERN: Detektor ATLAS objavil Higgsov bozón

Európska organizácia pre jadrový výskum hovorí o hľadaní Higgsovho bozónu. Naraziť naň mali oba experimenty CMS aj ATLAS. ATLAS má objav.

(Zdroj: CERN)

ŽENEVA, BRATISLAVA. Higgsov bozón objavil detektor ATLAS. Stopy po častici zaznamenal aj druhý experiment CMS a takmer dokázal potvrdiť objav.

Vedci to oznámili na odbornom seminári Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) neďaleko Ženevy. Prebehlo tam stretnutie časticových fyzikov k výsledkom hľadania slávnej častice.

Tú vedci hľadajú v pozostatkoch po protón-protónových zrážkach na Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) pod zemou na švajčiarsko-francúzskych hraniciach.

„Štandardný model dobre funguje. Problémom je, že tam čosi chýba – a to je ten Higgs,“ hovorí Branislav Sitár, viceprezident CERN-u a fyzik pôsobiaci na FMFI UK. „Ak my poznáme hmotnosti častíc, vyplýva z nich aj hmotnosť Higgsovho bozónu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Experimenty CMS a ATLAS

Experiment CMS má celkovo 4,9-sigma. Pri niektorých typoch rozpadov však dáta prekročili 5-sigma. Hovoriť preto môžeme o "takmer objave".

„Higgsov bozón sa rozpadá rôznymi spôsobmi. A pozerať sa musíte na rôzne spôsoby rozpadu, tým je to zložité," dodáva Sitár. "Úžasné je, že ukazujú na tú istú hmotnosť, 125 GeV.“

Detektor ATLAS, na ktorého výstavbe sa podieľali aj slovenskí vedci, videl exces v jednom z kanálov na úrovni 4,5-sigma. Celkovo má 5-sigma. Môžeme hovoriť o objave Higgsovej častice s hmotnosťou 126,5 GeV.

V sále sedí aj dojatý Peter Higgs a ďalší teoretici, ktorí koncept Higgsovho bozónu pred takmer polstoročím navrhli. Sú teraz kandidátmi na Nobelovu cenu na fyziku.

“Neveril som, že sa toho ešte dožijem,” hovorí Peter Higgs. “Ja ďakujem vám.”

SkryťVypnúť reklamu

Nobelova cena sa však dáva nanajvýš trom vedcom a teoretických fyzikov, ktorí sa podieľali na opísaní Higgsovho mechanizmu a Higgsovej častice, je viac. Spolu s kolegami si od ostatných vedcov vyslúžili standing ovation.

"Takéto objavy sa udejú len raz za desiatky rokov," zdôrazňuje Sitár. "Určite by zaň mala byť Nobelova cena, ale netrúfam si odhadnúť, kto ju dostane."

Špeciálny deň

„Dnes je špeciálny deň, a to som diplomat,“ odštartoval seminár Rolf Heuer, riaditeľ Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN). „Zabudol som meno tej častice, ale verím, že experimenty mi to pripomenú,“ smeje sa.

S CERN-om momentálne spolupracuje 10-tisíc fyzikov. K tomu treba ešte prirátať ďalších teoretikov. Dáta, o ktorých v CERN-e práve rozprávajú, sú kombináciou 7 a 8 TeV, teda roku 2011 a tohtoročných zrážok. LHC pritom za dva mesiace dokázal získať viac údajov, ako za celý minulý rok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu