SME

Vstávanie bez budíka je lepšie

Ľudia, ktorí spia sedem hodín a budia sa bez budíka, sú podľa vedcov spokojnejší so svojím životom ako tí, ktorí vstávajú neskôr.

Vstávanie bez budíka vedie podľa vedcov k spokojnejšiemu  životu.Vstávanie bez budíka vedie podľa vedcov k spokojnejšiemu životu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – FOTOLIA)

LONDÝN, BRATISLAVA. Notoricky známe rána. Keď zazvoní budík, v polospánku prestavíte budenie o desať minúť neskôr.

Po prebdenej noci s priateľmi ešte nevládzete vstať z postele. Po niekoľkých zvoneniach nakoniec vstanete s pokrčenou tvárou a vlečiete sa do kúpeľne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri takomto spôsobe vstávania vám hrozí nielen porucha spánku, ale aj nespokojnosť s vlastným životom. Aspoň si to myslia vedci z univerzity v Toronte.

Mladší viac vyspávajú

Tí skúmali spánkový režim ľudí a jeho vplyv na ich životnú perspektívu. Zamerali sa na dve skupiny ľudí – mladých od 17 do 38 rokov a seniorov od 59 do 79 rokov, pri ktorých zisťovali ich zdravotný či emocionálny stav a tiež ich denný režim a čas vstávania.

SkryťVypnúť reklamu

Fakty

Spánok

  • mladší ľudia (od 17 do 38 rokov) ponocujú viac ako starší,

  • z nich len sedem percentvstáva skôr ako o desiatej,

  • seniori (od 59 do 79 rokov) spia priemerne sedem hodín,

  • z nich len sedem percent ponocuje.

Vedci zistili, že ľudia okolo šesťdesiatky sú skôr ranné vtáčatá, pričom z prvej skupiny mladších to uviedlo len sedem percent opýtaných. Ako však ľudia starnú, menia návyky. Preto v staršom veku ponocuje len sedem percent.

„Zistili sme, že v skupine starších ľudí bola prevaha ranných typov ako v skupine s mladšími,“ povedal pre LiveScience vedúci výskumu Renee Biss. „Ranné typy ľudí navyše uviedli, že sú šťastnejší v oboch vekových skupinách,“ povedal.

Podľa prieskumu ľudia, ktorí sa budia prirodzene a spia okolo sedem hodín, sa cítia zdravšie ako ľudia, ktorí sa z postele nedostanú skôr ako o desiatej. Podľa vedcov by to mohlo byť preto, že sa lepšie vyspali a je pre nich prirodzené vstávať tak skoro.

SkryťVypnúť reklamu

Prirodzené vstávanie zavčas rána môže v ľuďoch vyvolať nielen pocit, že sa cítia čulejšími, ale môže to ovplyvňovať aj ich imunitný systém.

„Pravdepodobne je to spôsobené tým, že večerné typy nemajú zosynchronizované svoje biologické hodiny so sociálnymi,“ vysvetľuje Biss. Spoločnosť je nastavená tak, že odmeňuje ľudí, ktorí vstávajú skôr, pretože dokážu lepšie spĺňať jej očakávania.

Pracoviská vyžadujú, aby ľudia boli čulejší a živší už o ôsmej alebo deviatej hodine. Často platí, že čím skôr človek vstane, tým viac cez deň stihne.

Stačí prirodzené svetlo

Prestaviť si svoj denný plán a urobiť z večerného typu ranné vtáča nemusí byť podľa vedcov komplikované.

„Jednou z možností je zvýšiť prílev prirodzeného svetla. Tak sa človek skôr prebudí a skôr pôjde aj spať, “ hovorí Biss.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu