SME

Prvý iPhone sa začal predávať pred piatimi rokmi

Apple s ním dokázal osloviť masy bežných používateľov a určil trend vo vývoji smartfónov na niekoľko rokov dopredu.

(Zdroj: Apple)

Päť rokov je vo svete IT veľmi dlhá doba. Produkty tu žijú svoj psí život, keď sa ich jeden rok na trhu rovná siedmym ľudským. Technologická novinka spred piatich je už dávno zastaraná a prvý iPhone môže dnes pripomínať zariadenie z prelomu tisícročí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Papierovo bol horší

Prvý iPhone nebol nikdy považovaný za priekopníka po stránke technológií a funkcií. Smartfón ako celok vychádzal z porovnávania s vtedajšou konkurenciou horšie.

Trhu dominovali zariadenia s Windows Mobile, Symbian a Palm OS. Prvý iPhone nepodporoval multitasking, 3G siete, MMS, nefungovalo tu obľúbené kopírovanie do schránky a nebola možná inštalácia aplikácií tretích strán, či upravovanie dokumentov.

SkryťVypnúť reklamu

V Apple si to dobre uvedomovali a zamerali sa funkcie, ktoré ich konkurencia nemala vyriešené najlepšie, prípadne ich úplne zanedbávala.

Míľniky iPhone

  • Jún 2007
    Na trh je uvedený prvý iPhone so systémom iOS 1

  • Júl 2008
    iPhone 3G, spustený obchod pre aplikácie, iOS 2

  • Jún 2009
    iPhone 3GS, Copy&Paste, MMS, iOS 3

  • Jún 2010
    iPhone 4, multitasking, iOS 4, koniec podpory prvého iPhone

  • Október 2011
    iPhone 4S, Siri, informačná lišta, iOS 5

  • Marec 2012
    Apple predal celkovo 218 miliónov smartfónov iPhone

Zameral sa na používateľa

Hlavným cieľom bolo dokonalé používateľské rozhranie spolu s dotykovou obrazovkou, presne reagujúcou na ovládanie prstom.

Rýchlosť zariadenia a plynulosť ovládania, pohybu a zväčšovania bola kľúčovým prvkom pre získanie zákazníkov. Konkurencia bola v tomto smere pozadu a ovládanie dotykovým perom bolo v porovnaní s iPhone nepraktické a zdĺhavé.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý iPhone pri svojom uvedení nepodporoval aplikácie tretích strán. Spoliehal sa na webové aplikácie, ktoré neboli tým najšťastnejším riešením a ozývali sa hlasy, že iPhone nie je plnohodnotným smartfónom.

Novinky prichádzali postupne

Podpora pre aplikácie a hry tretích strán prišla až s iPhone 3G. Systém vo verzii iOS 2 obsahoval obchod App Store, čo je už dnes štandardom pre každý jeden mobilný systém.

Apple s obchodom síce nebol prvý, na rozdiel od konkurencie ako prvý ponúkol jednoduché používanie a hlavne veľmi bohatý obsah.

Zameranie na bežného konzumenta zmenilo zmýšľanie vývojárov – ceny za aplikácie a hry rýchlo klesli z niekoľkých desiatok na jeden až päť dolárov.

Používatelia museli až do roku 2009 čakať na implementáciu schránky (Copy&Paste), podporu pre multimediálne správy, či ovládanie hlasom.

SkryťVypnúť reklamu

Neustále kritizovaná absencia podpory pre Flash nakoniec veľkým problémom nebola. Predaje zariadení kvôli nej neklesali a Adobe nedávno oznámilo ukončenie vývoja Flash pre konkurenčný Android.

Virtuálna asistentka a cloud

S najnovšou verziou iPhone predstavil Apple virtuálnu asistentku Siri, ktorá je rozšírením klasického hlasového ovládania.

Zameriava sa na bežného používateľa, ktorého neobťažuje technickou syntaxou príkazov. Štýl ovládania je podobný hovorovej reči a na otázky je možné položiť viacerými spôsobmi.

iCloud priniesol možnosť zálohy / obnovenia komplexného nastavenia bez potreby prepájania s počítačom. Zálohované sú aj dokumenty, obrázky, pri mnohých hrách aj uložené pozície.

Aj po rokoch vyzerá stále rovnako

Najnovšia verzia systému iOS príde na jeseň tohto roku a po stránke dizajnu používateľského rozhrania neprinesie výrazné zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámená bola úplne prepracovaná aplikácia máp (tentoraz už bez technológií Google), hlbšia integrácia Facebooku a rozšírené možnosti hlasového ovládania.

iPhone v parametroch

iPhone

iPhone 3G

iPhone 3GS

iPhone 4

iPhone 4S

Uhlopriečka

3,5“

3,5“

3,5“

3,5“

3,5“

Rozlíšenie

320×480

320×480

320×480

640×960

640×960

Procesor

1× 412 MHz

1× 412 MHz

1× 600 MHz

1× 800 MHz

2× 800 MHz

Grafika

MBX Lite

MBX Lite

SGX 535

SGX 535

SGX 543

RAM

128 MB

128 MB

256 MB

512 MB

512 MB

Pamäť

4 až 16 GB

8 až 16 GB

8 až 32 GB

8 až 32 GB

16 až 64 GB

Foto

2 Mpx

2 Mpx

3 Mpx

5 Mpx

8 Mpx

Hmotnosť

135 g

133 g

135 g

137 g

140 g

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu