PARÍŽ, BRATISLAVA. „Dnes si pekár z okraja Paríža vie z domu skontrolovať svoj účet: Vie to aj pekár z New Yorku?“ pýtal sa v roku 1997 francúzsky prezident Jacques Chirac.
Minitel, systém, ktorý toto umožňoval, bol vtedy presne v polovici svojho života, internet sa stále len rozbiehal.
Spolu s TGV
Minitel vznikol podobne ako vlaky TGV. Francúzi koncom 70. rokov technicky zaostávali za svetom a chceli to zmeniť.
Okrem vysokorýchlostných vlakov vznikol systém, ktorý cez telefónnu linku prenáša aj dáta, pričom grafikou pripomínal teletext.
„Nešlo len o technologický projekt, ale aj politický. Vláda chcela priblížiť Francúzom počítače a zabezpečiť technologickú nezávislosť krajiny,“ povedala pre BBC Karin Lefevrová z France Telecom, ktorý službu prevádzkuje.
Pri svojom vzniku v roku 1982 išlo prakticky len o telefónny zoznam, no postupne sa jeho možnosti rozšírili. Neskôr si Francúzi cezeň mohli rezervovať letenky, sledovať správy, hlásiť sa na školy či zoznamovať sa.
V polovici 90. rokov dosiahol Minitel svoj vrchol. Tento monitor s klávesnicou vtedy malo deväť miliónov francúzskych domácnosti, využívalo ho 25 miliónov ľudí.
V zahraničí skončil
Potom však začal jeho význam klesať. V súčasnosti si nielen pekár v New Yorku, ale aj v strednej Afrike vie skontrolovať svoje účty a iné cez internet.
Zahraničné obdoby Minitelu končili už v 90. rokoch, no on vďaka dotáciám prežil. France Telecom ho však v sobotu definitívne odpája a posiela do histórie.