WASHINGTON, BRATISLAVA. Podľa mnohých ľudí je vystavenie sa radiácii okamžité a nezvratné. Nemusí také byť. „Hovoria, že ak sa to raz stane, skončili ste. Teraz však vieme, že sa to dá zmeniť,“ povedal podľa magazínu Scientific American Hartmug Geiger, výskumník z Ohia.
Vysoká úroveň radiácie ohrozuje kostnú dreň, kde vznikajú krvinky. To zasa môže viesť k oslabeniu imunity, často so smrteľnými následkami.
Príkladov je niekoľko, najznámejšie sú „oneskorené“ obete atómových bômb v Hirošime a Nagasaki či nehody v Černobyli.
Geigerovi a jeho kolegom sa teraz podarilo nájsť liečbu, ktorú stačí aplikovať do 24 hodín od vystavenia sa radiácii.
Pokusy robil na myšiach. Geiger zistil, že myši, ktoré produkujú viac trombomodulínu, tvoria po zasiahnutí smrteľnou dávkou radiácie osemkrát viac buniek kostnej drene, čo zvýšilo ich šancu na prežitie o 40 až 80 percent. Iní vedci v Milwaukee zasa skúmali, aký vplyv má zvýšená hladina aktívneho proteínu C v črevách. Myši, ktoré ho mali viac, mali aj väčšiu šancu na prežitie.
Na ďalší objav prišli, keď si dve skupiny vedcov cez telefón vymenili svoje poznatky. Ukázalo sa, že trombomodulín má vplyv na hladinu aktívneho proteínu C. Obe látky by tak mohli pomôcť pri radiácii, výhodou je, že ich už s iným zámerom úspešne testovali na ľuďoch.