SME

Nositeľ Nobelovej ceny spomínal na slovenské slová

Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Douglas Osheroff, so slovenskými koreňmi prednášal študentom v Bratislave. Spomínal na slovenské slová, ktoré ho naučila matka.

(Zdroj: FOTO - QUARK)

BRATISLAVA. Zavri dvere, kričala naňho jeho mama vždy, keď opúšťal miestnosť. „Ak sme mali ísť do postele, povedala „pôjdeme spať"," spomína Douglas Dean Osheroff, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku.

V pondelok navštívil Bratislavu a na Slovenskej technickej univerzite (STU) hovoril študentom nielen o svojom živote a o tom, aké to je získať najprestížnejšie ocenenie vo svete vedy, ale aj odpovedal na niektoré z ich otázok.

Osheroff, profesor na Stanfordskej univerzite a absolvent prestížneho Caltechu má čiastočne slovenské korene. Jeho starí rodičia z matkinej strany sa prisťahovali do Spojených štátov práve z našej krajiny. Preto mu ako dieťaťu dávala mama príkazy v slovenčine.

„Ale vedieť niečo len trošku, je veľmi nebezpečné," odkázal študentom.

Menej vedy

Douglas Osheroff získal Nobelovu cenu v roku 1996. Spolu s Davidom Morrisom Leem a Robertom Colemanom Richardsonom ich švédska Kráľovská akadémia vied ocenila za objav supratekutosti hélia 3.

Fyzik spomína, že toto ocenenie, ktoré mu akadémia vtedy oznámila o pol tretej v noci miestneho času, mnohé veci zmení. A vedec akosi prestane mať čas na samotný výskum.

„Čas na cestách išiel na úkor študovania prírody a experimentov," spomínal Osheroff. „Tým, že som dostal Nobelovu cenu, je vlastne menej pravdepodobné, že sa mi podarí urobiť ešte nejaký objav."

Vedec tiež priznal, že na Slovensku nie je úplne po prvý raz. No kým pred časom sa vybral do Vysokých Tatier a navštívil rodinu, teraz mu chce STU udeliť čestný doktorát.

Nie som múdry

Byť šikovným vedcom americkému fyzikovi vlastne umožnil jeho otec lekár. Mal pochopenie pre synove záľuby, schopnosť všetko rozoberať a skúmať.

„Mohol som sa hrať so súčiastkami, ktoré otcovi priniesli pacienti," zdôrazňoval vedec. „Ale bol som vlastne rád, že ma za tieto experimenty nevykopli zo školy. Neskôr som sa uchádzal o štúdium na ôsmich univerzitách a prijali ma na každú," smial sa laureát prestížneho ocenenia. „No nie som taký múdry, ako si asi myslíte."

Vedec študentom stredných a vysokých škôl, z ktorých niektorí dorazili aj východného Slovenska, zdôrazňoval, že na vede je najzaujímavejšie nielen to, že sa pýtate priamo na podstatu prírody. Ale aj to, že príroda vždy odpovie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu