Canberra 12. júna (TASR) - Elektronické "štebotanie" mobilných telefónov je v Austrálii už natoľko rozšírené, že ho v rámci svojho spevu pri párení a označovaní územia začali napodobovať aj vtáci.
V Austrálii žije šesť druhov tzv. "imitujúcich" vtákov, ktoré pri pokusoch o odlíšenie sa a zaujatie pozornosti samičiek bežne napodobujú rôzne zvuky prírody. Akoby nestačilo, že táto krajina má jeden z najvyšších podielov mobilných telefónov na obyvateľa na svete, rozšírené austrálske vtáky ako škorce či lýrochvosty čoraz viac zanášajú zvonenie mobilov aj do vidieckych oblastí.
Tento jav súvisí so skutočnosťou, že na miestach vyhľadávaných výletníkmi a národných parkoch žijú vtáky v bezprostrednej blízkosti stupňujúcej sa urbanizácie a rozvoja vidieka, tvrdí Greg Czechura, odborník na vtáky z Queenslandského múzea. Zvuky mobilov imitujú prevažne samce, ktoré tým podľa slov Czechuru preukazujú, že "kráčajú s dobou" a prispôsobujú sa tak najnovšej móde.
Zvonenie mobilného telefónu je pritom len posledným z bizarnej pestrosti zvukov, ktoré odborníci zachytili pri pozorovaniach austrálskeho lýrochvosta nádherného, považovaného za najlepšieho vtáčieho imitátora na svete. Patria sem napríklad aj zvuky cvaknutia a šumu fotoaparátov, hluk motorovej píly či dokonca motocyklov.
Ako minulý mesiac informoval britský zväz na ochranu vtáctva, aj podľa jeho zistení sa najmä drozdy a škorce snažia čoraz častejšie imitovať civilizačné zvuky. Vtáctvo vždy napodobňovalo mechanické a elektronické zvuky, pričom vo všeobecnosti predstavuje napodobňovanie približne desať percent spevu vtáctva.
Čím lepšie vedia samce meniť svoj spev a nadúvať prsia, tým väčšie sú ich šance na ochranu svojho teritória a nájdenie partnera. Podľa britských odborníkov teda ide o klasické správanie "macha".
Ľudia, ktorí sa snažia uniknúť do prírody práve preto, aby si oddýchli od vyzváňania svojich mobilných telefónov, však nemusia byť zúfalí. Vtáky dokážu imitovať len jednoduché zvonenie a našťastie nie tie melódie, ktoré mnohým ľuďom lezú obzvlášť na nervy.