Bratislava 26. augusta (TASR) - Revolučným krokom v meteorológii bude vypustenie družice Meteosat druhej generácie. Na vypustení MSG - 1 sa v utorok 27. augusta v stredisku Kourou vo francúzskej Guyane zúčastní ako predseda Komisie kooperujúcich štátov Európskej organizácie pre využívanie meteorologických satelitov (EUMATSAT) aj generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu Štefan Škulec.
Družica by počas nasledujúcich dvadsiatich rokov mala prinášať presnejšie údaje o predpovedi počasia a klimatický monitoring. Na jej palube sa budú nachádzať prístroje sledujúce globálne otepľovanie a klimatické zmeny. Informácie z Meteosatu pomôžu predpovedným službám vydávať úplnejšie predpovede, ako aj výstrahy pred búrkami, povodňami, hurikánmi a ďalšími nebezpečnými poveternostnými javmi.
Podľa Škulecových slov sa MSG - 1 vyvíjala dvanásť rokov. Ide o geostacionárnu družicu, ktorá je pokračovaním predchádzajúceho systému Meteosat. Doteraz EUMETSAT vypustil štyri satelity.
Prvým z nich bol Meteosat 4 v roku 1989, ďalším Meteosat 5 v marci roku 1991. Meteosat 6 bol vypustený v novembri 1993, Meteosat 7 začal prevádzku v septembri 1997. Medzitým v roku 1994 sa začala realizácia programu Meteosat Second Generation (MSG) medzi EUMETSAT-om a ESA (European Space Agency). V priebehu 12 rokov sa plánuje vypustenie ďalších troch vylepšujúcich družíc.
SR sa stala kooperujúcim štátom EUMETSAT-u 6. júla 1999. Táto medzinárodná organizácia bola vytvorená na základe konvencie podpísanej v Ženeve v máji 1983. Do platnosti vstúpila v roku 1986, jej sídlom sa stal nemecký Darmstadt. Zavádza, udržiava a prevádzkuje meteorologické satelity Meteosat pre 18 západoeurópskych krajín.