SME

Lekári prvý raz operovali plod s nádorom

Lekári sa po prvý raz rozhodli operovať tumor v tele matky. Malej Leyne odrezali nádor a zrejme jej zachránili život.

V sedemnástom týždni začal rásť extrémne zriedkavý nádor.V sedemnástom týždni začal rásť extrémne zriedkavý nádor. (Zdroj: American Journal of Obstetrics & Gynecology)

Lekári sa vôbec po prvý raz rozhodli operovať tumor v tele matky. Malej Leyne odrezali nádor a zrejme jej zachránili život.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Ešte pred týždňom bolo všetko v poriadku. Preto, keď tehotná Tammy Gonzálezová čakala na rutinnú kontrolu ultrazvukom, o žiadnych komplikáciách neuvažovala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No čiernobiely obraz zaskočil ju i doktora. Na mieste, kde mal mať drobný plod ústa, sa zrazu objavil veľký objekt veľkosti hrušky. Smrtiaci tumor, ktorý sa podľa odborníkov vyskytuje len v prípade jedného zo zhruba stotisíc tehotenstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Smrtiaci nádor

info

Fakty

Operácia in utero

  • Utrazvuk ukázal rýchlo rastúci nádor u sedemnásťtýždňového plodu.
  • Chirurgovia vďaka drobnému rezu na bruchu matky zaviedli endoskop.
  • Laserom odrezali tumor.
  • Dieťa sa narodilo zdravé.

Nádor, odborne nazývaný orálny teratóm, je veľmi zriedkavé postihnutie. Navyše znamená, že plod nemá veľké šance na prežitie. A ak by náhodu prežil až k pôrodu, dieťa sa veľmi pravdepodobne narodí postihnuté.

Gonzálezovej vlastne dali lekári na výber len z dvoch možností: buď sedemnásťtýždňový plod potratí, alebo sa rozhodne riskovať. A to nielen život budúceho dieťaťa, ale možno aj svoj vlastný.

Tehotná žena by totiž musela počkať, kým sa plod vyvinie do neskoršieho štádia, a potom by sa lekári pokúsili o predčasný pôrod.

Medzičasom však mohol extrémne rýchlo rastúci nádor nielen takmer naisto usmrtiť plod, ale aj spôsobiť vnútorné krvácanie. „Viete si asi predstaviť, čo mi vtedy prechádzalo hlavou,“ spomína podľa BBC Gonzálezová.

SkryťVypnúť reklamu

„Pýtala som sa, čo to je? A nik mi nevedel dať odpoveď, pretože to bolo také nezvyčajné. Hovorili mi, že aj keby sa narodila, nik by nemohol zaručiť, že bude normálna.“

Čakali takmer dva roky

Matka sa však rozhodla, že musí existovať aj iná možnosť. A ktosi jej odporučil Rubena Quintera z Miamskej univerzity, špecialistu na problematiku ľudského plodu.

Ani ten jej však nič nechcel zaručiť. Sľúbil len, že môže vyskúšať niečo, o čo sa ešte nikto iný nepokúsil. Operovať plod ešte predtým, ako sa budúci človek narodí. A skúsiť pomocou endoskopického zákroku, laseru a ultrazvuku odrezať od pier budúceho dieťaťa nádor.

„Toto bola príležitosť rozšíriť pole, na ktorom sme pracovali,“ hovorí pre CBS Quintero. „Vyliečiť defekty, ktoré sa objavia u plodu.“

SkryťVypnúť reklamu

Zhruba hodinová operácia sa napokon podarila.

V októbri v roku 2010 sa narodila malá Leyna, čo v preklade znamená anjelik. Jedinou stopou po smrtiacom tumore zostala len drobná jazvička na jej ústach.

O operácii sa rodičia a lekári rozhodli informovať až teraz, v štúdii v odbornom magazíne American Journal of Obstetrics & Gynecology. To už má malá Leyna takmer dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu