Washington 26. augusta (TASR) - Americkí geológovia tvrdia, že mladá planéta Zem sa pred asi 3,5 miliardami rokov zrazila s gigantickým meteoritom, ktorý spôsobil obrovské prívalové vlny (tsunami) a pravdepodobne rozdrobil zemskú kôru na tektonické platne. Táto udalosť sa podobá neskoršej katastrofe, ktorá pred 65 miliónmi rokov vyhubila dinosaury.
Dôkazom kozmickej zrážky sú zrniečka minerálov z geologických vrstiev v Juhoafrickej republike a Austrálii, píšu Gary Byerly z Louisiana State University a Donald Lowe zo Stanford University v časopise Science.
Predpokladá sa, že Zem a Mesiac boli pred asi 3,8-3,5 miliardami rokov vystavené mnohým zrážkam s meteoritmi. Stopy tohto bombardovania sa dajú nájsť v oblasti Barberton Greenstone Belt v Juhoafrickej republike a v západoaustrálskom Eastern Pilbara Block.
Horniny tu obsahujú okrúhle kremíkové zrniečka, nazývané sférule. Vznikli tak, že roztavené horniny boli vymrštené do atmosféry, kde sa okamžite ochladili a napršali späť na zem.
Obrovský meteorit za niekoľko sekúnd prerazil atmosféru a oceán. Keď narazil na zemskú kôru, horniny sa ihneď vyparili a boli vtiahnuté do diery v atmosfére, uviedol Lowe. Kondenzované sféruly sú preto roztrúsené po celej planéte.
Vodidlom pri určovaní veku vrstiev bol zirkón, ktorý patrí medzi najodolnejšie minerály. Obsah a zloženie izotopov tória, uránu a olova ukázali, že väčšina zrniečok je rovnako starých - majú asi 3,47 miliardy rokov. V tom čase existovala Zem asi miliardu rokov a mikróby boli jej jedinými obyvateľmi.
Lowe sa domnieva, že pred 3,5 miliardami rokov pokrývala väčšinu Zeme voda. Ak sa jej objem odvtedy výrazne nezmenil, pradávny oceán bol hlboký asi tri kilometre. Existovali už mikrokontinenty, malé bloky kontinentálnej kôry. Na Zemi však bolo neznesiteľne teplo - priemerná teplota dosahovala 85 stupňov Celzia.