SME

Osem tipov, ako prežiť dovolenku s elektronikou

Počítač si berieme do teplých krajín aj vtedy, keď ho nepotrebujeme na prácu. Prečítajte si naše cestovateľské rady.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

1. Radšej v príručnej batožine

Notebook, zrkadlovka alebo drahý tablet určite nepatria do kufra prevážaného v batožinovom priestore. Pracovníci letiska s ním nemusia zaobchádzať v rukavičkách a s poškodeným fotoaparátom na dovolenke veľa neodfotíte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Elektroniku si preto berte so sebou na palubu lietadla ako príručnú batožinu. Väčšina leteckých spoločností s tým problém nemá, pri tých nízkonákladových pre istotu odporúčame preštudovať si prepravné podmienky.

Môžete sa tak vyhnúť nečakaným poplatkom za prekročenie rozmerov príručnej batožiny alebo jej hmotnosti. Na bezpečnostnej kontrole sú pracovníci zvyknutí na všetko. Cestujúci s dvoma notebookmi, tabletom, elektronickou čítačkou kníh, zrkadlovkou a MP3 prehrávačom nevzbudí väčšiu pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

2. Nezabudnite na kontrolu

Ak sa predsa rozhodnete prepravovať elektroniku v kufri, majte na pamäti jeho možnú kontrolu. Deje sa to hlavne pri zaoceánskych letoch, keď sa kontroluje každá batožina s elektronikou. Za ňu sa môže považovať napríklad aj napájací adaptér k notebooku.

3. Zmenšite káble a adaptéry

Fotoaparát s dobrým akumulátorom možno na jedno nabitie vydrží celú dovolenku alebo služobnú cestu. Notebook, kamera a smartfón určite nie. Káblom sa nevyhnete, ale s trochou efektivity môžete ich objem zmenšiť.

Jedna USB redukcia stačí na smartfón, MP3 prehrávač a tablet, rozdielne budú len káble. S ich kratšími verziami ušetríte ďalšie miesto – pri hrubom napájacom kábli je rozdiel, ak meria len pár centimetrov.

4. Myslite na elektrinu

Pred dlhou cestou si notebook a tablet nezabudnite nabiť, len minimum leteckých spoločností má ekonomickú triedu vybavenú univerzálnymi zásuvkami.

SkryťVypnúť reklamu

Elektrické zásuvky nie sú všade vo svete rovnaké a univerzálna cestovná redukcia by mala byť povinnou výbavou. Ak na ňu zabudnete, nič sa nedeje, kúpite ju na každom letisku.

A nakoniec nezabudnite na rozdielne napätie. Prístroj pracujúci len na 220 V nemusí fungovať všade a rýchla kontrola napájacieho adaptéra pred cestou vám môže ušetriť následné problémy.

5. Nespoliehajte sa na jednu kartu

Nikdy sa nespoliehajte len na jednu pamäťovú kartu, môže sa pokaziť v tom najnevhodnejšom momente a obnova dát nemusí byť práve jednoduchá.

V zálohe by ste mali mať aspoň jednu náhradnú kartu a dostatok miesta na zálohu v notebooku alebo na prenosnom disku.

Prístup na internet poskytuje väčšina hotelov, nič preto nepokazíte zálohovaním na Cloud. Na uloženie rodinných fotografií je dostatočne bezpečný a vám odpadne starosť o pamäťové karty, USB kľúče alebo prenosné disky.

SkryťVypnúť reklamu

6. Elektroniku poriadne oblečte

Elektronika nemá rada piesok, vodu, prach, neprospievajú jej extrémne výkyvy teplôt a voči pádom sú odolné len špeciálne modely, ktoré sú spravidla výrazne drahšie.

Zvýšenie odolnosti môžete dosiahnuť použitím správneho obalu. Tie môžu plniť ochrannú funkciu buď základnú, alebo rozšírenú. Okrem prachu zamedzia prístup vlhkosti, vody a dokážu zariadenie ochrániť aj pri nečakanom páde.

7. Neplaťte veľa za internet

Pred prekročením našich hraníc alebo pred nástupom do lietadla si skontrolujte nastavenie dát v roamingu. Aj keď sa ceny za surfovanie v zahraničí postupne znižujú, môže vás pozretie niekoľkých vtipných videí z YouTube vyjsť pekne draho.

Ak je to nakoniec nevyhnutné a potrebujete si skontrolovať len nové e-maily, určite si pred cestou nainštalujte aplikácie, ktoré vám ustrážia množstvo stiahnutých dát.

SkryťVypnúť reklamu

Dostupných ich je niekoľko, vedia nielen monitorovať, ale aj upozorniť na neštandardné správanie aplikácií a hier, prípadne im automaticky zablokovať prístup na internet.

8. Neverte každej pouličnej wi-fi

Otvorené wi-fi siete ušetria peniaze za pripojenie, tu treba byť opatrný a pre bezpečnosť sa nepripájať na citlivé služby, ako je napríklad internet banking.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu