SME

Nebeský palác čaká taikonautku

Peking chce svojich taikonautov poslať na vesmírnu stanicu. Môže byť medzi nimi prvá žena.

Misia vesmírnej lode Šen­čou 9 je už pripravená na štartovacej rampe.Misia vesmírnej lode Šen­čou 9 je už pripravená na štartovacej rampe. (Zdroj: TASR/AP)

PEKING, BRATISLAVA. Na severozápade komunistickej krajiny, v púšti Gobi, leží satelitné odpaľovacie stredisko Ťiu-čuan. A tam sa týči asi šesťdesiatmetrová nosná raketa Dlhý pochod.

Obklopená zložitou modrou štruktúrou plnou rôznych prechodov, rebríkov a technických zariadení čaká na správu, že všetko je v poriadku. Na jej vrchol už pred mesiacmi pripevnili inžinieri vesmírnu loď, ktorá by mala do vesmíru vyniesť troch čínskych taikonautov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čína je v súčasnosti iba treťou krajinou v histórii, ktorá dokázala do kozmu vystreliť ľudí. Teraz by mala urobiť ďalší vesmírny krok.

SkryťVypnúť reklamu

Nielenže na svoju experimentálnu kozmickú stanicu Nebeský palác 1 chce vyslať prvých pasažierov, na palube vesmírnej lode Šen-čou 9 (Božská loď) by sa mohla vôbec po prvý raz nachádzať žena - taikonautka.

Mesiac a stanica

Komunistická krajina je na svoj vesmírny program extrémne hrdá. Jeden z najambicióznejších programov v Číne už nielenže poslal do kozmu ľudí, ale v roku 2008 sa taikonautom podarila aj prechádzka v otvorenom kozme.

info

Fakty

Misia Šen-­čou 9

Vesmírnu loď vynesie do kozmu nosná raketa Čchang-čeng 2F.

Na palube budú traja taikonauti, možno prvá žena.

Posádka zaparkuje na Tchien-kung 1 a dvojica taikonautov prejde do stanice.

Rakety a vesmírne lode, ktoré krajina pravdepodobne začala budovať na sovietskych technológiách, však Číne v súčasnosti nestačia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa decembrového plánu chce Peking v priebehu štyroch rokov priniesť naspäť vzorky z Mesiaca a do roku 2020 vybudovať plne funkčnú, riadnu vesmírnu stanicu. Súčasný Nebeský palác je len akýmsi pokusným predchodcom.

No ešte predtým musia inžinieri dokázať, že ľudia takéto misie zvládnu.

„Dôležitým krokom preto bude štart,“ hovorí pre China Daily Čou Ťian-pching, šéfdizajnér pilotovaného programu. „A pilotovaný program nebude kompletný bez účasti žien,“ dodáva Ťiao Wej-sin z Pekinskej univerzity.

Už v sobotu?

Informácie o čínskom vesmírnom programe však v sebe mávajú viac rôznych „niekedy“ a „možno“ než faktov. Krajina napríklad nechce povedať, ako dlho bude misia Šen-čou 9 trvať, ale ani kedy presne odštartuje. Odhaduje sa však, že by sa tak mohlo stať už tento víkend.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu