Tretia generácia televízorov s obrazovkou obsahujúcou štyri farby chce zaujať hlavne filmových fanúšikov. Podľa výrobcu má prirodzené farby, vynikajúce 3D zobrazenie a najnižšiu spotrebu vo svojej triede.
Má jednu farbu navyše
Použitý je výkonný LCD panel s LED podsvietením, frekvenciou 200 Hz a technológiou, ktorá vylepšuje obraz najmä pri dynamických filmoch a akčných športových podujatiach.
Obrazový panel má uhlopriečku 52 palcov (132 cm) a natívne Full HD rozlíšenie s 1920×1080 bodmi. Televízor je dostupný v celkovo štyroch uhlopriečkach, od 40 až po 60 palcov.
Každý bod je tvorený až zo 4 farebných častí, označených ako RGB+Y. Obraz tvorí fyzicky až 8,3 milióna bodov, pričom bežné trojfarebné panely ich majú o približne dva milióny menej.
Signál z antény alebo Blu-ray prehrávača neobsahuje signál pre štvrtú farbu. Elektronika v televízore ale vie určiť najvhodnejšie použitie štvrtej farby.
Pridaná žltá farba má význam najmä pre lepšie prekreslenie žltej a zelenej farby. Televízor ju primieša aj do zvyšných odtieňov, vrátane oranžovej, azúrovo modrej a čisto bielej farby.
Žltá farba pomáha dosiahnuť prirodzený obraz a podľa výrobcu vyššia hustota bodov mierne znižuje spotrebu televízora.
S nastavením sa treba pohrať
Televízor je od výroby nastavený priemerne. Stráca mierne na podaní farieb, v porovnaní s predchádzajúcou generáciou je na tom lepšie.
Prirodzené podanie našťastie nevyžaduje zdĺhavé úpravy a dá sa dosiahnuť zmenou prednastavených režimov. Pomôže aj vypnutie dynamického kontrastu, čo so sebou ale prináša mierne zhoršenie podania čiernej farby.
LED podsvietenie je len na bokoch obrazovky. Intenzita je dostatočne vysoká aj pre 3D mód, pri jej nastavení na viac ako tri štvrtiny sa začínajú objavovať presvetlené kraje. Rušivo pôsobia hlavne pri nočnom pozeraní tmavých scén.
3D neprináša nič nové
Televízor je vybavený aktívnou 3D technológiou. Pre dosiahnutie priestorového 3D efektu sú potrebné okuliare (dokupujú sa samostatne), vysielač je integrovaný priamo v televízore.
Vstavaná batéria vydrží na jedno nabitie minimálne dva filmy, čo je dostačujúce vzhľadom na ochranu zdravia. Navyše televízor po približne dvoch hodinách upozorní na potrebu oddychu od stereoskopického 3D zobrazenia.
Samotný 3D efekt je veľmi dobrý, s rýchlou odozvou a minimom chýb. Intenzita 3D efektu je nastavená automaticky, bez možnosti detailnejšej úpravy.
Konverzia 2D signálu do 3D je porovnateľná s konkurenčnými modelmi. Dosiahnutý priestorový efekt závisí od konkrétnej scény a nedá sa porovnať so zobrazením plnohodnotného 3D zdroja.
Digitál a multimédiá
Hlavné vlastnosti
Sharp LC-52LE830E
Uhlopriečka 52“ (132 cm)
Rozlíšenie 1920×1080
Panel 200 Hz RGBY
Bočné LED podsvietenie
Pomer strán obrazu 16:9
Aktívna 3D technológia
Wi-Fi anténa a aplikácie
Nízka spotreba - 89 W
Rozmery 121×73,8×3,4 cm
Hmotnosť 28 kg
Cena 1380 eur
Televízor má analógový a digitálny HD tuner (DVB-T/C/S) s podporou kódovania v MPEG-2 a MPEG-4 H.264. Jeho funkcionalitu dopĺňa integrovaný prehrávač multimediálnych súborov z USB diskov (fotky, hudba aj DivX HD video).
Pri zapojenom USB kľúči je možné využiť funkciu TimeShift pre pozastavenie pozerania televízneho signálu, prípadne je ho možné aj nahrávať. Špeciálne formátovanie neumožňuje skopírovať dáta do počítača.
Zvukový systém je optimalizovaný pre zážitok z akčných filmov. Zvýraznené nízke tóny a priestorový efekt preto potešia hlavne filmových fanúšikov.
Rozšírené funkcie podporuje televízor pomocou DLNA a platformy Net TV, ktorá je spoločným prvkom pre Sharp, Philips a Loewe. Komunikácia prebieha pomocou LAN kábla, prípadne je možné využiť USB Wi-Fi adaptér pre bezdrôtové pripojenie.
Dostupných aplikácií je zatiaľ pre Európu málo, okrem sociálnych sietí, YouTube a Skype veľa zábavy nečakajte. V tomto smere sa nám viac páči riešenie konkurenčných spoločností Samsung a Panasonic.
Dizajn je univerzálny
Výrobca sa nesnažil zaujať extravagantným dizajnom a ponúka klasickú kombináciu čiernej a sivej farby. Lesklý je len rám displeja, obrazovka má matný povrch a odráža minimum svetla.
O prevádzke prístroja informuje podsvietený grafický prvok nachádzajúci sa pod obrazovkou pri logu Sharp. Je možné ho úplne vypnúť, prípadne ponechať zapnutý aj v pohotovostnom režime.
Pod pravým rohom obrazovky sa nachádza aj niekoľko dotykových tlačidiel. Umožňujú vypnutie a zapnutie prístroja, zmenu kanálov, hlasitosti a pohyb v ponuke nastavení.
Televízor obsahuje celkovo tri USB porty. Jeden je určený pre Wi-Fi modul, druhý pre externý disk a tretí pre USB kľúč. Televízor má slot na pamäťové karty, podporovaný je najrozšírenejší formát SD.
Digitálne obrazové vstupy HDMI sú štyri, podporujú prenos stereoskopického 3D obrazu. Pre staršie zariadenia je televízor vybavený viacerými analógovými konektormi, vrátane Scart.
Šetrí vaše peniaze
Televízor má v pohotovostnom stave spotrebu menšiu ako jeden watt. Počas prevádzky sa pohybovala okolo hranice 90 wattov, čo je pri 52 palcovom LCD televízore veľmi dobrý výsledok.
Vďaka dynamickému kontrastu bola spotreba v niektorých scénach dokonca ešte nižšia a klesla až o jednu tretinu. Pri zobrazení 3D obsahu sa spotreba mierne zvýšila, približne o 12 wattov.
Sharp Aquos LE830E stojí v testovanej 52 palcovej uhlopriečke približne 1380 eur. S ohľadom na kvalitu obrazu a možnosti televízora to je dobrá cena. Farebné podanie je veľmi dobré, reprodukcia HD obsahu vynikajúca a poteší aj taká drobnosť, akou je smerovanie väčšiny konektorov do bokov.
Výhrady máme k nutnosti úpravy obrazu ihneď po zakúpení a očakávali by sme väčšie množstvo aplikácií a hier po vzore dvoch najväčších konkurentov.