Dartmouth 23. augusta (TASR) - Striedanie teplých a studených období na Zemi je závislé na zmenách magnetického poľa Slnka. Európa je v súčasnosti obývateľná a nie je zaľadnená ako Grónsko vďaka vysokej magnetickej aktivite Slnka, tvrdí americký geológ Mukul Sharma z Dartmouthu v časopise Earth and Planetary Science.
Vedec skúmal nánosy izotopu berýlia-10, ktorý vzniká pri dopade kozmického žiarenia na Zem. Množstvo žiarenia ovplyvňujú magnetické polia Zeme a Slnka. Keďže zmeny v magnetickom poli Zeme sú známe, mohol Sharma na základe nánosov izotopu rekonštruovať magnetickú aktivitu Slnka 200.000 rokov dozadu.
Sharma zistil, že doby ľadové sa vyskytovali v čase, keď bolo magnetické pole Slnka len slabo rozvinuté. Teraz je Slnko aktívnejšie a zatiaľ posledná doba ľadová sa skončila ústupom ľadovcov z Európy pred asi 11.000 rokmi. Akým spôsobom ovplyvňuje magnetické pole Slnka teploty na Zemi, však Sharma vo svojom článku nevysvetľuje.
Vedci doteraz nenašli jednoznačné vysvetlenie striedania teplých a studených období. Jedna z teórií to vysvetľuje výkyvmi obežnej dráhy Zeme. Výpočty však ukázali, že tieto výkyvy boli na predpokladané teplotné rozdiely príliš malé.