SME

Jadrový program Iránu ničí vírus

Môže ísť o najnebezpečnejší vírus. Irán z jeho šírenia obviňuje Spojené štáty a Izrael.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

TEL AVIV. Počítače na Blízkom východe, a zrejme nielen tam, ohrozuje vírus Flame.

Médiá tvrdia, že je oveľa sofistikovanejší ako vírus Stuxnet, ktorý pred dvomi rokmi vyradil z prevádzky niekoľko iránskych priemyselných objektov a podľa niektorých zdrojov spomalil iránsky jadrový program.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci niekoľko počítačových expertov spochybnilo názor, že Flame je zatiaľ najnebezpečnejší a najkomplexnejší vírus, nikto neoponuje, že si s ním zatiaľ nevedia rady.

Priznáva to aj Irán, ktorý zo šírenia vírusu obviňuje Izrael a Spojené štáty.

SkryťVypnúť reklamu

Irán si vraj poradí

Podľa expertov z ruskej bezpečnostnej firmy Kaspersky Labs, ktorí vírus odhalili, nespôsobuje Flame hmotné škody, ale zhromažďuje obrovské množstvo citlivých informácií.

Fakty

Vírus Flame

  • je aktívny od marca 2010,

  • sťahuje citlivé dáta bez toho, aby to zaznamenali ochranné systémy,

  • skladá sa z radu modulov, je tvorený niekoľkomegabajtovým výkonným kódom,

  • je dvadsaťkrát väčší ako vírus Stuxnet.

„Hneď ako sa systém infikuje, Flame spustí komlexnú sériu operácií vrátane monitorovania sieťovej prevádzky, snímania obrazovky, nahrávania audio konverzácie, zaznamenávania úderov klávesnice,“ cituje BBC Vitalija Kamluka, experta na škodlivý softvér.

Aj odborníci hovoria, že vírus môžu mať na svedomí Američania alebo Izraelčania. Obe krajiny majú záujem o to, aby Irán nerozvíjal svoj jadrový program a obe majú kapacity na vytvorenie a „distribúciu“ vírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Obe sa tiež netaja tým, že na zastavenie iránskeho jadrového programu použijú všetky prostriedky.

Iránske zdroje uvádzajú, že vírus spôsobil relatívne veľké škody a únik informácií. Podľa odborníkov v počítačoch číta súbory, preniká do mikrofónov a robí záznam rozhovorov. Cyberútoky proti Iránu sú pomerne bežné, o mnohých z nich sa verejnosť nikdy nedozvie.

Okrem praktických škôd, poškodzujú aj Irán a jeho tvrdenia, že napriek ekonomickým sankciám drží technologický krok s vonkajším svetom a že jeho odborníci sú aspoň takí dobrí ako inde na svete. Vyradenie počítačov však znamená niečo iné.

Irán hneď prišiel s informáciou, že si s vírusom už vie poradiť, ale to takmer každý spochybňuje. Aj preto, že dôsledky jeho útoku sa budú odstraňovať vraj niekoľko mesiacov až rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s ropou

Izraelský denník Haarec napísal, že Irán má pre Flame skutočne veľké problémy. Napríklad s kontrolou ropných terminálov, ktoré musel Teherán načas zatvoriť. Irán je závislý od vývozu ropy a už aj tak má vážne ekonomické problémy.

Hoci mnohí ukazujú na Izrael, židovský štát tradične podozrenia tohto typu nekomentuje. Faktom je, že izraelské vedenie je znepokojené z toho, ako svetové mocnosti vedú s Iránom dialóg o jeho jadrovom programe.

Izraelčania sú presvedčení, že svet je príliš naivný a len stráca čas vyjednávaniami. A ako včera zaznelo v debate v izraelskom rádiu, skúšajú to po svojom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu