SME

Ako zrýchliť pomalý počítač

Stále sa s ním snažíte niečo urobiť, a aj tak je čoraz pomalší? Vráťte sa na začiatok a skúste preveriť naše tipy.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Ak je váš počítač zo dňa na deň pomalší, na vine nemusí byť iba vírus, ktorý sa pred vami skrýva. Operačný systém sa postupne zaniesol množstvom zbytočností, ktoré spomaľujú jeho beh. Upracte v počítači s operačným systémom Windows, aby fungoval rovnako rýchlo ako vtedy, keď ste ho nový vybalili zo škatule.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Preč s archívom fotografií

Preplnený pevný disk môže byť príčinou pomalej odozvy počítača. Ak musí operačný systém odkladať dáta z preplnenej operačnej pamäte na rovnako plný disk, prepínanie medzi spustenými programami je pomalšie, ako vám je milé.

SkryťVypnúť reklamu

Pretrieďte na disku archív fotografií, videoklipov a dokumentov. Tie, s ktorými pracujete najmenej, napáľte na DVD disky, zazálohujte ich do internetových cloudov alebo ich presuňte na externý USB disk. Len čo presuniete zálohy z pevného disku preč, bude vám okamžite jasné, že aj ten najmenší pevný disk má dostatok priestoru pre svižný beh operačného systému.

Čo vám pomôže: aby ste márne nemuseli hľadať adresáre, v ktorých sa nachádza najväčšia časť vášho archívu, použite starý, avšak stále praktický nástroj Space Monger či novší SpaceSniffer.

Náš tip: aby boli pracovné súbory operačného systému vždy v rýchlejšej časti pevného disku, rozdeľte ho na dve partície, z ktorých prvá bude vyhradená pre jeho účely. Pevný disk možno prerozdeliť napríklad nástrojom Easesus Partition Manager. Ak však nemáte v tejto problematike jasno, poproste o pomoc skúsenejších.

SkryťVypnúť reklamu

2. Odinštalujte nepotrebné softvéry

Nahliadnite do ponuky Štart a prehliadnite si zoznam softvérov, ktoré sa v počítači nahromadili. Kým niektoré mohli byť predinštalované na notebooku od jeho kúpy, iné ste možno zo zvedavosti skúšali nainštalovať z internetu alebo z diskov pribalených v časopisoch. Čím viac ich odstránite, tým menej systémových prostriedkov obsadia.

Programy možno odinštalovať priamo kliknutím na voľbu odinštalovania v ich ponuke v Štart menu. Ak je programov viac, otvorte si ovládací panel a zvoľte modul Programy a súčasti. Vždy je možné odinštalovávať iba jeden softvér súčasne, takže buďte trpezliví.

Čo vám pomôže: pri odinštalovávaní si môžete pomôcť aj rôznymi nástrojmi. Najznámejšími sú Revo Uninstaller či IOBit Uninstaller, ktoré vám zjednodušia prácu. Ak si chcete posvietiť na softvéry, ktoré do vášho počítača prepašoval jeho výrobca, siahnite po softvéri PC Decrapifier.

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip: s mnohými programamii sa odinštalujú aj knižnice a služby, ktoré sa zavádzajú do operačného systému aj bez toho, aby ste programy spúšťali. Po odinštalovaní všetkého nepotrebného reštartujte operačný systém.

3. Pozametajte neviditeľné omrvinky

Softvéry na disku vytvárajú množstvo pracovných súborov a lepšie na tom nie je ani samotný operačný systém. Jediným spôsobom, ako sa ich z neprehľadnej adresárovej štruktúry pevného disku zbaviť, je zvoliť pomocníka, ktorý sa o všetko postará sám.

Čo vám pomôže: CCleaner na požiadanie vymaže z počítača všetok balast, ktorý je pre používateľa neviditeľnou príťažou. Vymaže záložné a dočasné súbory, preriedi repozitáre internetových prehliadačov a odhodí všetko, čo po sebe programy zabudli poupratovať.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom môže byť až niekoľko gigabajtov uvoľneného priestoru. Výhodou je, že sami nemusíte mať vôbec jasno v tom, ako program pracuje. Keďže je jedným z najpoužívanejších, jeho použitie je bezpečné.

Náš tip: pre vyhľadávanie rôznych typov súborov môžete podľa ich názvu či prípony použiť vyhľadávač zabudovaný v operačnom systéme. Zatlačte kombináciu tlačidiel Win + F a možno sa vám podarí nájsť súbory, ktoré inak prehliadate.

4. Zjednoťte ochranu proti vírusom

Mať nainštalovanú dvojicu antivírusových programov je rovnaká zbytočnosť, ako skladovať na disku všetky kancelárske balíky sveta. Ak ste doposiaľ vždy pohoreli na chýbajúcej licencii a v snahe byť pod ochranou ste vždy priinštalovali nový antivírus, odinštalujte všetky, ktoré máte.

Čo vám pomôže: Microsoft ponúka bezplatne pre systémy Windows svoj balík Security Essentials, ktorý je zladený s operačným systémom. Stiahnuť si ho môžete bezplatne z webu Microsoftu. Ak je vaším jasným favoritom niektorý z iných produktov, použite výhradne ten.

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip: každá znásobená ochrana spomaľuje počítač a softvéry sa medzi sebou blokujú. Dbajte o pravidelnú aktualizáciu a ak máte podozrenie, že počítač zmenil správanie, nespravíte chybu, ak spustíte plnú kontrolu systému, aby ste odhalili nevítaného hosťa.

5. Upracte súbory na pevnom disku

Ak je na pevnom disku dostatok voľného miesta, nie vždy to musí znamenať, že odozva bude najrýchlejšia. Ak sú súbory roztrúsené vo fragmentoch po celom disku a voľné miesto nie je kontinuálne, čakanie na čítanie a zápis dát bude trvať dlhšie, ako je nutné.

Čo vám pomôže: operačný systém Windows je vybavený nástrojom na defragmentáciu pevného disku, niektoré nástroje to však zvládajú lepšie. Vyskúšajte si napríklad Auslogics Disc Defrag, ktorý možno nastaviť tak, aby počas pracovných prestojov automaticky poupratoval dáta na disku a zoptimalizoval ich umiestnenie. Prvé upratovanie a presypávanie súborov z miesta na miesto môže trvať niekoľko hodín, opakované spustenia už zaberú podstatne menej času.

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip: defragmentáciu pevného disku uskutočňujte vo chvíľach, keď nepoužívate aplikácie a kôš na zmazané súbory je vyprázdnený. Keďže presun súborov spomaľuje počítač a vyťažuje aj jeho procesor, snaha o urýchlenie počítača by ho načas výrazne spomalila.

6. Vypnite ich pri štarte

Nie vždy je nutné, aby sa pri štarte počítača spúšťalo množstvo doplnkov a softvérov, ktoré sú najčastejšou príčinou pomalého behu počítača. Ak sa po spustení operačného systému na paneli úloh zobrazí množstvo rôznych ikoniek, znamená to, že vás nesprávne nastavenia oberajú o čas.

Niektoré automaticky spúšťané softvéry hľadajú aktualizácie softvérov, ktoré používate, iné zjednodušujú prístup k nastaveniam alebo otvárajú cestu k funkciám, ktoré možno nikdy nepoužívate. Keďže inštrukcie pre automatické spúšťanie sa nachádzajú na viacerých miestach operačného systému, výhodné je siahnuť pri upratovaní po niektorom z vhodných nástrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vám pomôže: nápomocný vám bude msconfig, ktorý je súčasťou operačného systému, čosi vám prezradí CCleaner, softvérov pre tento účel je neúrekom.

Náš tip: pre finálne ladenie použite nástroj Soluto. Počas niekoľkých reštartov zmonitoruje čas potrebný na zavedenie jednotlivých modulov a preskupí ich štartovanie tak, aby ste po zapnutí počítača čakali čo najmenej.

7. Nechcite od neho viac, ako dokáže

Ak sedíte za počítačom, ktorý má na výrobnom štítku rok 2007, nečakajte od neho, že s plným nadšením bude mať dostatok pary na to, aby prevádzkoval dnešné softvéry. Vyhnite sa neustálemu aktualizovaniu softvérov a vráťte sa k tým verziám, ktoré boli aktuálne v momente, keď ste počítač kúpili.

Čo vám pomôže: mnohé softvéry časom získali nové funkcie a kus všestrannosti, nie vždy sa však premietnu do každodenného používania. S rovnakou spokojnosťou budete pracovať s niekoľkoročným kancelárskym balíkom ako s jeho najnovšou verziou, ak je pre vás počítač moderným písacím strojom.

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip: krokom vpred môže byť aj výmena operačného systému Windows Vista za predchodcu XP alebo následníka Windows 7, ktoré sú o poznanie svižnejšie.


ico

Investícia môže váš stroj zrýchliť

Ak ste si kupovali základnú zostavu počítača alebo notebooku, je možné, že rozumnou investíciou môžete zrýchliť jeho beh a odozvu. Najväčšou slabinou je operačná pamäť a pevný disk.

Porovnávať rýchlosť operačnej pamäte a pevného disku je ako postaviť na štartovaciu čiaru slimáka a geparda. Čím viac operačnej pamäte počítač má, tým menej musí jej nedostatok nahrádzať pracovným úložiskom na pevnom disku.

Kedy sa oplatí rozšíriť pamäť

Väčšina 32-bitových operačných systémov dokáže v počítači obslúžiť štyri gigabajty operačnej pamäte. Ak jej je vo vašom počítači menej, neváhajte rozšíriť ju, 64-bitové operačné systémy dokážu obslúžiť operačnej pamäte podstatne viac.

SkryťVypnúť reklamu

Ak na stolovom počítači pracujete s veľkými objemami dát alebo veľkým počtom aplikácií súčasne, rozšírenie môže zrýchliť odozvu operačného systému. Cena operačnej pamäte sa odvíja od modelu vášho počítača a doterajšieho obsadenia pamäťových slotov. Počítať môžete s orientačnou cenou 15 eur za gigabajt.

Polovodičové disky sú rýchlejšie

Existujú dva druhy pevných diskov. Tie obyčajné majú vo vnútri rotujúce kotúče potiahnuté magnetickou vrstvou, nad ktorých povrchom plávajú na vzdušnom vankúši hlavičky upevnené na výkyvných ramenách. Modernejšie disky obsahujú iba čipy, takže pri čítaní a zápise prebieha všetko rýchlosťou elektrických impulzov. To preto, že diskový kotúč sa nemusí natočiť na správne miesto a hlavičky sa nemusia pre čítanie a zápis vykloniť z predchádzajúcej polohy.

SkryťVypnúť reklamu

Za polovodičový SSD disk s kapacitou 60 gigabajtov zaplatíte približne 70 eur. Dáta uložené na pôvodnom pevnom disku bude treba na nový preklopiť, aby operačný systém a softvéry nebolo treba preinštalovávať.

V oboch prípadoch si servisná firma za úkon môže vyúčtovať prácu spoplatnenú hodinovou tarifou.


ico

Pomalý notebook preverte

Aby bolo možné notebook napájať z batérií kdekoľvek mimo dosahu elektrickej siete, jeho konštrukcia je kompromisom medzi výkonom a spotrebou. Ak váš notebook beží podozrivo pomaly, prezrite si jeho nastavenia.

Notebooky nedokážu svojím výkonom konkurovať stolovým počítačom. Môžu za to ich obmedzené možnosti chladenia a napájania. Za každým technologickým kompromisom sa ukrýva pomalšia odozva alebo nižší výkon v porovnaní so stolovým počítačom. Prednosťou však je, že sa to prejaví aj na účtoch za elektrinu.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia, ktorí dodávajú notebooky s predinštalovaným operačným systémom, nezabúdajú na energetické profily. V nich nastavujú rôzne úrovne výkonu, aby dosiahli dlhšiu výdrž batérií pri používaní v teréne. Nahliadnite do dokumentácie a naučte sa používať aplikáciu, ktorá je súčasťou dodávky. Dostupná je cez klávesovú skratku, často je však zastúpená aj ikonou v pravom dolnom rohu obrazovky. Pri pripojení k elektrickej sieti navoľte vždy profil s plným výkonom. Ak máte zvolený úsporný, počítač nikdy nebude bežať na plný výkon.

V operačných systémoch Windows získate rýchly prístup k niektorým nastaveniam prostredníctvom skratky Win X, ktorá sprístupňuje aj nastavenie energetického profilu. Jeho voľba však nemusí ovplyvniť všetky nastavenia, ktoré má pod kontrolou aplikácia výrobcu.

SkryťVypnúť reklamu

ico

Počítač môže spomaliť aj prach

V prípade, že sa počítač nedokáže vysporiadať s prehriatím, pre ochranu čipov znižuje ich pracovnú frekvenciu. Príčinou spomalenia výkonu počítača v jeho špičkách môžu byť nánosy usadeného prachu. Najčastejšie na to prídete podľa zvýšenej hlučnosti počítača a slabej odozve pri práci s viacerými aplikáciami.

Pri stolovom počítači odmontujte jeho kryt a prach vyfúkajte, pri notebooku znížte saciu silu vysávača a vytiahnite chuchvalce prachu z ventilačných otvorov na jeho spodnej strane. Za nadmerné usadzovanie prachu v počítačoch môžu naše domácnosti, z ktorých sa vytrácajú koberce a záclony. Funkcia lapačov prachu sa ich odstránením presunula na iné prvky.

Pre čistejšiu prevádzku notebook ukladajte na vyvýšenú ergonomickú podložku a pravidelne upratujte dosku svojho pracovného stola. Pri stolovom PC voľte strategicky jeho umiestnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu