
FOTO - www.chordite.com
ch zariadení od nutnosti sedieť pri práci s nimi za stolom. Jeho „Tajnú klávesnica“ (Stealthy Keyboard) užívateľ zovrie do dlane a osem existujúcich klávesov stláča končekom prstov, ich strednou časťou alebo kombináciou týchto dvoch spôsobov. Vďaka týmto „akordom“ je možné na klávesnici jednou rukou vygenerovať až 256 znakov, čo bohato stačí na všetky písmená abecedy aj všetky ďalšie funkcie nachádzajúce sa na bežnej klávesnici.
Pochopiteľne, majiteľ jednoručnej klávesnice sa musí najskôr naučiť naspamäť všetky kombinácie znakov. V tom sa klávesnica nelíši od práce na bežnej klávesnici desiatimi prstami - na rozdiel od nej sa však Stealthy Keyboard nedá ovládať bez prípravy, len „ďatlovaním“ dvoma prstami.
Vynálezca sa podľa vlastných slov naučil všetky akordy naspamäť za týždeň, po dvoch mesiacoch ich už ovládal dokonale inštinktívne. „Už by som sa nikdy nevrátil k tradičnej klávesnici,“ povedal 55-ročný McKown reportérom New York Times, „rád sa totiž pri písaní na počítači prechádzam po miestnosti.“
Klávesnica by mohla byť ideálnym vstupným zariadením pre prenosné počítače, laptopy či osobné digitálne asistenty. Zatiaľ je len vo fáze prototypu a John McKown, ktorý dlhé roky pracoval pre Motorolu a dnes je už na dôchododku, pre ňu hľadá výrobcu. (rha)