Samotný fakt, že kód nejakého produktu je zverejnený, ešte neznamená žiaden rozdiel. Pravdepodobnosť chýb v ňom je úplne rovnaká, ako keby bol uzavretý. Výhody sa začnú objavovať až potom, keď sa do vývoja tohto programu zapojí väčšie množstvo iných programátorov (a používateľov).
Prístupnosť kódu aj pre iných než autora znamená vyššiu pravdepodobnosť odhalenia chýb a zároveň možnosť využiť vedomosti, ktoré žiaden z autorov dovtedy nemal. Pochopiteľne, aj v takýchto programoch sa objavia chyby. Oprava pre danú chybu je však zväčša hotová najneskôr o niekoľko hodín, občas je dokonca súčasťou správy o chybe. Keďže kód je verejne prístupný, môže opravu urobiť ktokoľvek. Ak sa chyba objaví v uzavretom kóde, treba počkať na autora, kým ju opraví on sám, čo môže trvať dosť dlho.
Programy s otvoreným kódom sa teda v chybovosti prakticky nijako nelíšia od ostatných. Ich výhodou je, že tieto chyby sa väčšinou podarí objaviť rýchlejšie a prakticky hneď je k dispozícii aj oprava. Aj vďaka tomu existuje niekoľko programov s otvoreným kódom, v ktorých nebola objavená žiadna závažnejšia chyba už niekoľko rokov. (pv)