Výskum zahŕňal 2562 párov jednovaječných a dvojvaječných dvojičiek, z ktorých jedna alebo obe mali rakovinu prsníka. Počet ochorení medzi týmito ženami porovnali so všeobecnou populáciou a zistili, že jednovaječné sestry chorej ženy sú vystavené vysokému riziku ochorenia.
Predchádzajúce zistenia potvrdzovali vysoké riziko rakoviny prsníka len u žien pred menopauzou. Tento výskum riziko potvrdil aj u žien, ktoré obdobie menopauzy už prekročili. Tím profesora Thomasa Macka ďalej zistil, že u jednovaječných dvojičiek sa choroba vyskytuje nielen niekoľkokrát častejšie, ale začína sa aj oveľa skôr. U jednovaječnej dvojičky sa dramaticky zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka v priebehu piatich rokov od začiatku ochorenia jej sestry.
Jedným z jednoduchých spôsobov identifikácie potenciálne rizikovej ženy je spýtať sa jej, či nepochádza z dvojičiek. Najlepšie by však samozrejme bolo, keby lekári vedeli rakovinu prsníka liečiť bez chirurgického zásahu, alebo jej dokonca predchádzať. Určitú nádej dáva výskum vedcov z Illinoiskej univerzity v Chicagu. Tí sú presvedčení, že jedného dňa budú môcť lekári vďaka nim predpisovať „brokolicovú tabletku“, ktorá ženy pred rakovinou prsníka spoľahlivo ochráni. V laboratóriu vytvorili novú syntetickú zlúčeninu oxomat. Jej základ tvorí protirakovinová látka sulforafan, bežne sa vyskytujúca v hlávkovej zelenine, akou je brokolica, hlávková kapusta či ružičkový kel.
Ak testy na ľuďoch potvrdia účinok oxomatu, budú môcť vedci začať vyvíjať a sériovo vyrábať preventívnu protirakovinovú pilulku. V prípade úspešného zavŕšenia testov môže byť táto tabletka vraj do siedmich rokov v lekárňach. (tasr, ač)