TROMSO, BRATISLAVA. Keď sa postavíte na pobrežie a spoločnosť vám bude robiť niektorý z miestnych obyvateľov, môžete sa dozvedieť celkom smutný príbeh. Ukáže vám, kde býval ešte pred rokmi ľad či ľadové kryhy. A kde teraz už nie sú.
Sever Európy za polárnym kruhom je miesto, kde je globálne otepľovanie najintenzívnejšie. A môže to byť ešte horšie. Vedci si všimli, že na tisíckach miest uniká metán, ktorý donedávna ukrývali zamrznutá krajina a ľadovce.
Tisícky priesakov
„Arktída je najrýchlejšie sa otepľujúci región na planéte,“ hovorí pre BBC Euan Nisbet, ktorý sa zaoberá skúmaním metánu. „A má množstvo zdrojov metánu, ktorých počet bude narastať spolu s rastom teplôt.“
Metán je jedným z najvýznamnejších skleníkových plynov. Do atmosféry sa dostáva z rôznych zdrojov, k tým najvýznamnejším patrí napríklad chov dobytka. Dosiaľ však boli jeho hodnoty viac-menej stabilné.
To sa teraz v Arktíde mení. Tím pod vedením Katey Walterovej Anthonyovej si podľa štúdie v magazíne Nature Geoscience všimol, že na viac ako stotisíc miestach na Aljaške a v Grónsku sa objavili priesaky. Uniká z nich bezfarebný plyn, ktorý prispieva k prehrievaniu našej planéty.
Ustupuje ľad
Vedci si neboli istí, odkiaľ pochádza metán v samotnej atmosfére. Vďaka izotopom uhlíka však dokázali vystopovať jeho zdroje. Ukázalo sa, že môže ísť o staré aj nové „zásobníky“.
Tie prvé naznačujú prítomnosť rozsiahlych ložísk uhlia a plynu, tie druhé vznikli vtedy, keď rastliny náhle zaplavila voda, a následne sa začali rozkladať.
Výskumníci tiež zistili, že takéto priesaky sa nachádzajú v oblastiach, v ktorých sa roztápa večne zamrznutá pôda – permafrost, prípadne kde ustupuje ľadovec, ktorý pod sebou metán ukrýval.
„Arktída sa radikálne mení,“ povedal nedávno pre SME nórsky klimatológ Kim Holmén. „A mení sa takým spôsobom, na aký sme ani v našich záznamoch z minulosti nikdy nenarazili.“