Pôvodný agentúrny text sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.
BRATISLAVA. Nový týždeň sa začal v Japonsku netradične. Školy organizovali „výlety za zatmením“, ľudia sa stretávali v parkoch, hromadne chodili na vrchy či na plavby na more. Sledovali, ako Mesiac čiastočne zakryl Slnko.
„Bol to veľmi záhadný pohľad. Nikdy som nič také nevidel,“ cituje agentúra AP Kaoriho Sasakiho, ktorý si zatmenie prišiel pozrieť do centra Tokia. Z japonskej metropole nebolo zatmenie Slnka vidieť od roku 1839. Aj preto ho priamo z hory Fudži naživo vysielala televízia.
Zatmenie sa postupne „presúvalo“ cez Tichý oceán, prekročilo aj dátumovú hranicu. V Spojených štátoch ho videli na severe Kalifornie, končilo sa v Texase.
Mesiac zmenil Slnko na ohnivý prstenec
Do Nového Mexika pricestovali na sledovanie zatmenia ľudia nielen z okolitých štátov, ale dokonca aj z Kanady.
Sledovali, ako Mesiac postupne zakrýva Slnko, až na oblohe vzniklo čosi, čo pripomínalo svätožiaru. Mesiac nakoniec zakryl 96 percent Slnka. „Toto je určite tá najkrajšia vec, akú som kedy videl,“ povedal pre USA Today Brent Veltri z Colorada.
Američania sa na zatmenie chystali až tak, že v niektorých mestách boli už niekoľko týždňov pred udalosťou vypredané špeciálne filtre na fotoaparáty. Rovnako ako v Japonsku sa stretávali pri sledovaní, populárne boli najmä hvezdárne.
Nie každého však nebeské divadlo zaujalo. Japonská televízia sledovala, ako budú reagovať zvieratá v zoologickej záhrade kúsok od Tokia. Šimpanzy si zatmenie vôbec nevšimli.
FOTO: SITA/AP