SME

Štart súkromnej misie k ISS zlyhal

Štart prvej vesmírnej misie súkromnej firmy k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS zlyhal. Nedošlo k štartu.

(Zdroj: REPROFOT - SME/NASA)

HOUSTON, BRATISLAVA. V sobotu krátko pred jedenástou nášho času mala z americkej základne leteckých vzdušných síl v Cape Canaveral vyštartovať prvá súkromná misia k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Štart nosnej rakety Falcon 9 však zlyhal - motory sa nezapálili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SpaceX predbežne tvrdí, že problémy spôsobil motor číslo 5 na prvom nosnom stupni rakety Falcon. Došlo v ňom k anomálnemu nárastu tlaku.

Odhaduje sa, že k novému pokusu o štart by mohlo dôjsť o tri dni, v utorok doobeda. Inžinieri podľa NASA zabezpečili nosnú raketu, k väčším problémom by dôjsť nemalo.

SkryťVypnúť reklamu

NASA dotuje

Na vesmírne laboratórium vo výške zhruba 350 kilometrov nad povrchom mala nákladná loď Dragon doniesť zásoby pre astronautov. Nejde však o kriticky dôležité zásoby.

Misia spoločnosti SpaceX má byť vôbec prvou v histórii, keď sa súkromná firma pokúsi spojiť s vesmírnou stanicou. Je súčasťou novej stratégie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), podľa ktorej by lety na nízku obežnú dráhu mali prebrať súkromné spoločnosti.

Vývoj takýchto nosných rakiet a vesmírnych lodí preto NASA štedro dotuje.

Iba Rusi

Po minuloročnom konci programu predražených amerických raketoplánov zostali Spojené štáty bez systému, ktorý by dokázal dopraviť na obežnú dráhu astronautov.

Ak chceli USA poslať napríklad posádku na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, odkázaní zostali na staré, no stále spoľahlivé ruské rakety Sojuz.

SkryťVypnúť reklamu

NASA tvrdí, že by sa chcela zamerať skôr na ambicióznejšie projekty, než sú podobné „údržbárske“ misie. Preto sa už pred rokmi rozhodla, že podporovať bude súkromné spoločnosti, ktorým prenechá lety na nízku orbitu.

SpaceX

Najambicióznejšou z nich je práve spoločnosť SpaceX podnikateľa Elona Muska. Práve jej nosný systém Falcon 9 s nákladnou loďou Dragon má pomôcť nahradiť americké zásobovanie kozmického laboratória ISS. Na vesmírnu stanicu ponesie jedlo, vodu či ďalšie zásoby. Späť na zem by mala odviezť odpad zo stanice.

Firma SpaceX predpokladá, že v priebehu najbližších rokov bude schopná vytvoriť a poslať do blízkeho kozmu aj vesmírnu loď s astronautmi na palube.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu